OECD podniosła prognozy wzrostu

Po raz pierwszy od dwóch lat Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla swoich 30 krajów członkowskich. Polska gospodarka skurczy się w 2009 roku najmniej spośród europejskich państw członkowskich OECD, a w roku 2010 lekko wzrośnie

Publikacja: 24.06.2009 13:10

Szef OECD Angel Gurria

Szef OECD Angel Gurria

Foto: AFP

Łączny PKB najbardziej uprzemysłowionych krajów ma w tym roku spaść o 4,1 proc., a w przyszłym należy spodziewać się wzrostu tego wskaźnika o 0,7 proc.- stwierdzili analitycy [link=http://www.oecd.org/statisticsdata/0,3381,en_2649_34109_1_119656_1_1_37443,00.html]OECD[/link] w opublikowanym wczoraj raporcie.

W marcu organizacja ta prognozowała spadek PKB o 4,3 proc. i jego wzrost w 2010 r. jedynie o 0,1 proc. O podniesieniu prognozy przez OECD zdecydowała przede wszystkim jej bardziej optymistyczna ocena koniunktury gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Największa światowa gospodarka w tym roku ma skurczyć się o 2,8 proc. a w przyszłym rozwinąć o 0,9 proc. Poprzednio OECD prognozowała dla USA spadek PKB o 4 proc. w tym roku i stagnację w przyszłym.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/823461.html]Podniesienie prognozy przez OECD kontrastuje z poniedziałkowym raportem Banku Światowego[/link], który teraz przewiduje, że recesja światowej gospodarki będzie głębsza niż można było oczekiwać przed trzema miesiącami.

Według OECD, polska gospodarka skurczy się w 2009 roku najmniej spośród europejskich państw członkowskich OECD, a w roku 2010 lekko wzrośnie. Lepsza kondycja polskiej gospodarki wynika zdaniem OECD między innymi z mniejszej zależności od popytu w strefie euro.

Polska gospodarka, według prognoz OECD, skurczy się w 2009 roku o 0,4 procent, ale w 2010 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) zwiększy się o 0,6 procent. Organizacja oceniła też, że w 2010 roku inflacja w Polsce osiągnie 1,8 procent rok do roku. W ciągu dwóch lat deficyt sektora finansów publicznych osiągnie 7,6 procent PKB, a dług publiczny zbliży się do konstytucyjnego poziomu 60 procent PKB.

Będzie to wymagało znaczącej konsolidacji fiskalnej w późniejszym etapie, podczas gdy niska inflacja powinna umożliwić obniżenie stóp procentowych.

Linia kredytowa z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, o wartości 20,6 miliarda dolarów, ograniczyła problemy z rolowaniem długu, ale zainteresowanie inwestorów zagranicznych Polską może się osłabić, jeśli prognozy wzrostu się pogorszą.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos