Bezpośrednim powodem zwyżki są utrzymujące się dobre nastroje na rynkach finansowych. Ceny ropy winduje w szczególności słabnący dolar.
Część analityków twierdzi jednak, że inwestorzy ignorują czynniki fundamentalne, co grozi rychłym załamaniem spekulacyjnej zwyżki. Amerykański Departament Energetyki podał, że zapasy ropy wzrosły w minionym tygodniu o 1,67 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się wzrostu o 0,6 mln baryłek.
Ostatni szybki wzrost wskaźników PMI i ISM obrazujących koniunkturę w przemyśle Europy i USA świadczy jednak o tym, że poprawiają się oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego, a tym samym pojawia się perspektywa wzrostu popytu na paliwa. Już teraz widać zresztą jego ożywienie. Popyt wzrósł w minionym tygodniu o 3,1 proc., do 19,3 mln baryłek dziennie, czyli poziomu najwyższego od lutego 2009 r.
Za kontynuacją zwyżki cen czarnego złota przemawia analiza techniczna. W ostatnich dniach notowania przebiły kluczowy poziom oporu na wysokości szczytu z czerwca (71,8 USD za baryłkę). Można szacować na tej podstawie, że cena ropy sięgnie w najbliższych tygodniach przynajmniej 83 USD. Taki potencjał wynika z szerokości ostatniej korekty spadkowej, poprzedzającej obecny ruch w górę. Gdyby tak się stało, cena surowca powróciłaby do poziomu z początku października 2008 r.