Greckie długi bardziej ryzykowne

Wiarygodność kredytowa obligacji ateńskiego rządu spadła poniżej papierów Białorusi. Agencja S&P obniżyła rating Grecji do B z perspektywą negatywną

Aktualizacja: 25.02.2017 19:52 Publikacja: 09.05.2011 17:03

Greckie długi bardziej ryzykowne

Foto: Bloomberg

W wyniku dzisiejszej obniżki Grecy mogą się pochwalić najgorszym ratingiem w całej Europie. W tym niechlubnym wyścigu przeskoczyli właśnie Białoruś. Najnowsza negatywna zmiana oceny przez agencję S&P jest już czwarta tego typu decyzją od marca 2010 r.

- Obniżka odzwierciedla nasze spojrzenie na pojawiający się „sentyment" głównych kredytodawców pomocy dla Grecji, by wydłużyć terminy wymagalności spłaty zadłużenia – napisała agencja w oświadczeniu.

Rok po otrzymaniu pomocy ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 110 mld euro problem nadal pozostał nierozwiązany. Dług publiczny cały czas narasta co przy rekordowo wysokim poziomie rentowności krajowych obligacji stawia Greków w bardzo trudnym położeniu. Wszystko wskazuje na to , że przyszłoroczny termin, kiedy to Grecja przestanie wydawać pieniądze z pomocy a zacznie się sama finansować pozyskując środki z rynku może okazać się niemożliwy do spełnienia.

Jednymi z pierwszych osób, które odczuły skutki dzisiejszej decyzji S&P byli gracze giełdowi na parkietach europy środkowo-wschodniej. Indeks WIG 20 traci dzisiaj 0,3 proc. Na Węgrzech indeks BUX spada o 0,7 proc. a turecki ISE 100 o 0,2 proc.

W odpowiedzi na działania S&P Grecy zareagowali bardzo stanowczo. – Wiarygodność agencji staje w ten sposób pod dużym znakiem zapytania – poinformowało greckie ministerstwo finansów. Jego zdaniem dzisiejsza decyzja nie ma żadnych ekonomicznych podstaw a krajowa gospodarka nie wykazała żadnych znaczących oznak od ostatniej marcowej oceny. – Wszelkie działania agencji muszą być podparte mocnymi i wiarygodnymi danymi – informują w odpowiedzi na decyzję S&P przedstawiciele resortu finansów.

Oburzenie Greków nikogo nie powinno dziwić. Zmiana ratingu nastąpiła na dzień przed wartą 1,25 mld euro emisją obligacji.

Gospodarka światowa
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu
Gospodarka światowa
Jakie karty posiada Europa w rozgrywce handlowej z Ameryką?
Gospodarka światowa
USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych