Greckie długi bardziej ryzykowne

Wiarygodność kredytowa obligacji ateńskiego rządu spadła poniżej papierów Białorusi. Agencja S&P obniżyła rating Grecji do B z perspektywą negatywną

Aktualizacja: 25.02.2017 19:52 Publikacja: 09.05.2011 17:03

Greckie długi bardziej ryzykowne

Foto: Bloomberg

W wyniku dzisiejszej obniżki Grecy mogą się pochwalić najgorszym ratingiem w całej Europie. W tym niechlubnym wyścigu przeskoczyli właśnie Białoruś. Najnowsza negatywna zmiana oceny przez agencję S&P jest już czwarta tego typu decyzją od marca 2010 r.

- Obniżka odzwierciedla nasze spojrzenie na pojawiający się „sentyment" głównych kredytodawców pomocy dla Grecji, by wydłużyć terminy wymagalności spłaty zadłużenia – napisała agencja w oświadczeniu.

Rok po otrzymaniu pomocy ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 110 mld euro problem nadal pozostał nierozwiązany. Dług publiczny cały czas narasta co przy rekordowo wysokim poziomie rentowności krajowych obligacji stawia Greków w bardzo trudnym położeniu. Wszystko wskazuje na to , że przyszłoroczny termin, kiedy to Grecja przestanie wydawać pieniądze z pomocy a zacznie się sama finansować pozyskując środki z rynku może okazać się niemożliwy do spełnienia.

Jednymi z pierwszych osób, które odczuły skutki dzisiejszej decyzji S&P byli gracze giełdowi na parkietach europy środkowo-wschodniej. Indeks WIG 20 traci dzisiaj 0,3 proc. Na Węgrzech indeks BUX spada o 0,7 proc. a turecki ISE 100 o 0,2 proc.

W odpowiedzi na działania S&P Grecy zareagowali bardzo stanowczo. – Wiarygodność agencji staje w ten sposób pod dużym znakiem zapytania – poinformowało greckie ministerstwo finansów. Jego zdaniem dzisiejsza decyzja nie ma żadnych ekonomicznych podstaw a krajowa gospodarka nie wykazała żadnych znaczących oznak od ostatniej marcowej oceny. – Wszelkie działania agencji muszą być podparte mocnymi i wiarygodnymi danymi – informują w odpowiedzi na decyzję S&P przedstawiciele resortu finansów.

Oburzenie Greków nikogo nie powinno dziwić. Zmiana ratingu nastąpiła na dzień przed wartą 1,25 mld euro emisją obligacji.

Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych