Grupa rozjemcza (panel) WTO uznała, że chińskie cła eksportowe są sprzeczne z zobowiązaniami, jakie Chiny podjęły w protokole przystąpienia do tej organizacji. Panel ustalił także, że limity eksportowe wprowadzone przez Chiny wobec pewnych surowców są sprzeczne z regułami WTO.
Precedensowy werdykt organizacji z Genewy oznacza sukces Unii Europejskiej, USA i Meksyku, które zaskarżyły Chiny w WTO w 2009 r. twierdząc, że ograniczenia w eksporcie surowców, np. węgla koksującego, boksytu i magnezu dyskryminują zagranicznych producentów i zapewniają niezasłużoną przewagę krajowym.
WTO ogłosiła swój werdykt w czasie, gdy decydentów politycznych i rynki niepokoi coraz bardziej tendencja w krajach surowcowych ograniczania ich eksportu w sytuacji rosnącego popytu. WTO ogłosiła w czerwcu niezwykle ostre ostrzeżenie co do takiej polityki eksportowej i stwierdziła, że może doprowadzić do poważnych niedoborów.
Werdykt z Genewy ma szczególne znaczenie dla Unii, bo kupno surowców stanowi 10 proc. jej globalnego importu, a surowce służą do produkcji i przetwarzania, dając pracę 30 milionom ludzi.
[srodtytul]Reakcje[/srodtytul]