Indeks cen 55 surowców spożywczych spadł w minionym miesiącu po raz czwarty z rzędu i wynosi 216,10 pkt w porównaniu z 225 pkt we wrześniu – poinformowała oenzetowska Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Ponad 4-proc. spadek tego wskaźnika był największy od marca 2010 r. W lutym indeks FAO osiągnął rekordowy poziom 238 pkt.
Staniały zboża, mięso, nabiał i oleje
Trwający od czterech miesięcy spadek indeksu FAO jest najdłuższym od okresu zniżkowego lipiec 2008 r. – luty 2009 r., kiedy wskaźnik ten stracił 37?proc. z poprzedniego szczytu z czerwca 2008 r. na poziomie 224 pkt. Indeks ten wciąż jednak jest wyżej niż przed rokiem o tej porze, kiedy wynosił 205 pkt.
– Spadek naszego wskaźnika jest odzwierciedleniem ostrej przeceny na międzynarodowym rynku wszystkich surowców. Ich niższe ceny są wynikiem oczekiwań, że już widoczne i spodziewane dalsze spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w wielu krajach rozwijających się spowoduje spadek popytu – stwierdzili analitycy FAO w komentarzu towarzyszącym opublikowaniu indeksu cen.
Wskaźnik cen zbóż spadł do 232 pkt z 245 w poprzednim miesiącu i jest obecnie na poziomie najniższym od listopada ub.r. Na tak znaczącą zniżkę indeksu zbożowego, poza spodziewanym spadkiem popytu, miały też wpływ prognozy przewidujące silne ożywienie produkcji. Zniżkowały też indeksy FAO dla cen mięsa, wyrobów mleczarskich, olejów i cukru.
Rekordowe zbiory kukurydzy w Chinach
Średnia cena kukurydzy na giełdzie w Chicago spadła w październiku do 6,32 USD za buszel (25,4 kg) z 6,93 USD we wrześniu. Z jednej strony było to skutkiem przewidywań, że spowolnienie gospodarcze spowoduje zmniejszenie zużycia tego zboża do produkcji biopaliw, a z drugiej – informacji o rekordowych zbiorach kukurydzy w Chinach. Sięgnęły one prawie 190 mln ton i były o 6,7 proc. większe niż przed rokiem.