Fed czeka aż będzie gorzej

Amerykański bank centralny - rezerwa Federalna nie zdecydował się na jakiekolwiek posunięcie wspierające wzrost gospodarczy. Na środowym posiedzeniu jednak zdecydowano,że Fed jest gotów wesprzeć gospodarkę,„jeśli zajdzie taka potrzeba"

Aktualizacja: 13.02.2017 02:41 Publikacja: 02.08.2012 10:10

Prezes Fed Ben Bernanke

Prezes Fed Ben Bernanke

Foto: AFP

Teraz więc sytuacja na rynku uzależniona jest od wyników czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Prezes EBC, Mario Draghi zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że  bank zrobi wszystko, co będzie niezbędne, aby uratować euro.

Jednocześnie Fed zapewnił,że  sytuacja gospodarcza  w USA jest nieustannie monitorowana. Zdaniem ekonomistów taki sygnał oznacza,że jeśli w sierpniu nie pojawią się wyraźne  oznaki ożywienia, to na posiedzeniu zaplanowanym na 12-13 września podjęte zostaną  konkretne decyzje w sprawie gospodarczego wsparcia. Widać też wyraźnie, że  Ben Bernanke przyjmuje taką samą taktykę , jak jego poprzednik, Alan Greenspan. Najpierw zapowiedź działania, bo może   to wystarczy. Jeśli to nie  ,  to wprowadzenie konkretnych posunięć.

Wydaje się jednak,że gospodarka amerykańska potrzebuje już więcej, niż samych zapowiedzi.    PKB  w USA wzrósł w II kwartale zaledwie o 1,5 proc. po wzroście o 2 proc w I kwartale.

Po oświadczeniach Fedu wzmocnił się dolar i nieznacznie  wzrosło  oprocentowanie amerykańskich papierów skarbowych- w przypadku 10-latek wynosiło ono 1,52 proc.  Za  euro płacono 1,2225 dol., ale indeks giełdowy S&P 500 spadł o 0,3 proc.Nieznacznie podrożała ropa naftowa.

Fed przyznał również,że podstawowe stopy procentowe pozostaną na poziomie bliskim zero przynajmniej do 2014 roku .Nie zmieniony pozostaje  program  wymiany długu krótkoterminowego o wartości 667 mld dol na papiery długoterminowe. Rynki jednak wyraźnie oczekiwały więcej, zwłaszcza po informacjach o lipcowym spadku produkcji. Widać wyraźnie obawy konsumentów przed wydawaniem pieniędzy. Mniejsze jest również tempo przyrostu miejsc pracy które wynosi 75 tys. w porównaniu z 225 tys. w okresie kwiecień - czerwiec.

Wiadomo jednak,że prezes Fed,Ben Bernanke  ma jeszcze dostępne instrumenty pobudzenia wzrostu - w tym   zintensyfikowanie  skupu obligacji z zabezpieczeniem w hipotekach oraz obniżenie oprocentowania rezerw, jakie   instytucje finansowe  zdeponowały w banku centralnym. Więcej o dostępnych środkach Ben Bernanke ma powiedzieć podczas dorocznego spotkania w Jacksons Hole zaplanowanego na 30 sierpnia do 1 września.

Eric Green z nowojorskiej TD Securities uważa, że Fed zdecyduje się na konkretne posunięcia wówczas, gdy sytuacja w Europie ulegnie wyraźnemu pogorszeniu, a akcje drastycznie stanieją.  Green przypomina, że Bernanke także zwraca baczną uwagę na rynek pracy,gdzie  stopa bezrobocia  uporczywie  trzyma się poziomu 8 proc., a według prognoz może nawet wzrosnąć do 8,2.

O wsparcie gospodarki przez Kongres zwrócił się we środę sekretarz skarbu - Timothy Geithner. Jego zdaniem wskazana jest pomoc właścicielom nieruchomości w refinansowaniu kredytów hipotecznych i zatwierdzenie  ulg podatkowych dla przedsiębiorstw. Przypomniał,że oprocentowanie obligacji rządowych jest tak niskie, bo świat wierzy w siłę  amerykańskiej gospodarki.

Ale rząd amerykański znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ w sytuacji,kiedy Kongres nie zatwierdzi tych posunięć, to administracja Baracka Obamy  będzie zmuszona do niepopularnych, bo drastycznych oszczędności w wydatkach obronnych oraz innych programach rządowych  oraz podwyższenia podatków wartych łącznie 600 mld dol. Według wyliczeń Biura Budżetowego Kongresu,jeśli  parlament nie zatwierdzi działań wspierających gospodarkę, to USA czeka nowa recesja, a PKB może w I półroczu 2013  zmniejszyć się o 1,3 proc.

Jednocześnie Geithner zaapelował do Unii Europejskiej o obniżenie stóp procentowych w krajach, które wyraźnie reformują swoje gospodarki i zapewnienie płynności kredytowej.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?