Jim Rogers w duecie z Billem Grossem

Znany inwestor Jim Rogers ostrzega, że styczniowe straty na amerykańskich obligacjach skarbowych, najgłębsze od prawie roku, to prawdopodobnie nie koniec tendencji zniżkowej.

Aktualizacja: 15.02.2017 07:32 Publikacja: 07.02.2013 13:30

Jim Rogers

Jim Rogers

Foto: Bloomberg

Jego głos współbrzmi z opinią Billa Grossa, szefa największego na świecie funduszu obligacji w Pacific Investment Management  (PIMCO).

Lista niedźwiedzi wydłuża się więc od momentu, kiedy analitycy  Goldman Sachs i Wells Capital Management wyrazili obawy co do koniunktury na rynku amerykańskiego długu. Notowania obligacji skarbowych podkopały dobre wieści z rynku pracy i spekulacje, że bank centralny (Rezerwa Federalna) ograniczy zakupy papierów dłużnych na rynku.

Przesiadka z rynku obligacji na rynki akcji nabiera tempa. – Wszyscy chcą mieć akcje – zauważa Hans Goetti, pracujący w singapurskim oddziale Finaport Investment Intelligence, firmy zarządzającej pieniędzmi klientów.  Potwierdza, że inwestorzy wychodzą z rynku obligacji skarbowych.

Do wczoraj na tych papierach straty od początku roku sięgały 0,9 proc., wyliczyli specjaliści Bank of America Merrill Lynch. W samym styczniu ceny papierów skarbowych spadły o 1 proc. , a zniżka była największa od marca ubiegłego roku.

- Pozbywam się  długoterminowych papierów rządowych – przyznaje Rogers, autor książki „Street Smarts". Planuje, że zamierza ich sprzedać jeszcze więcej. Jego zdaniem rynek byka na tych papierach to typowa bańka spekulacyjna.

Wcześniej Bill Gross  ostrzegał, że w okresie 2014-2016 przyspieszy wzrost cen, co pociągnie za sobą spadek cen obligacji i wzrost ich rentowności. – W najlepszym przypadku w następnych latach rentowności będą zmienne, ale nie będzie zaskoczeniem jeśli pójdą w górę – napisał w raporcie James W. Paulsen, główny strateg inwestycyjny  w Wells Capital. Przypomina, że od 1980 roku obligacje oferowały konkurencyjne wobec akcji stopy zwrotu, ale prawdopodobnie to się już skończyło.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?