Większość europejskich indeksów giełdowych umiarkowanie rosła w ciągu czwartkowej sesji, reagując na przegłosowanie przez grecki parlament pakietu ustaw oszczędnościowych narzuconych przez wierzycieli. Niemiecki DAX zyskiwał po południu 1,5 proc., francuski CAC 40 – 1,6 proc., włoski FTSE MIB – 1,3 proc., a polski WIG20 – 1,3 proc. Rentowności obligacji państw z peryferii strefy euro spadały, euro umacniało się wobec dolara, a złoty zyskiwał w stosunku do amerykańskiej waluty i euro. Rynek czuje ulgę, gdyż ryzyko Grexitu spada, ale euforii wśród inwestorów nie ma. Zdają sobie sprawę, że grecki kryzys jest wciąż daleki od zakończenia, ale jednocześnie upatrują szansy dla rynku akcji w polityce Europejskiego Banku Centralnego i ożywieniu gospodarczym na Starym Kontynencie.
– Kryzys w Grecji wspiera utrzymanie programu QE (ilościowego luzowania polityki pieniężnej) na dłużej. Podwyżka stóp procentowych w USA jest pewna w nadchodzących kwartałach, co pomoże osłabić euro i wspomóc gospodarki oparte na eksporcie. Jestem optymistą co do ożywienia gospodarczego w Europie – twierdzi Daniel Weston, dyrektor inwestycyjny w niemieckiej firmie Aimed Capital.
Pęknięcie w Syrizie
Premier Aleksis Cipras zapowiadał, że ustąpi ze stanowiska, jeśli za przyjęciem ustaw narzuconych przez wierzycieli (obejmującego m.in. podwyżkę VAT i cięcia emerytur) opowie się mniej niż 121 deputowanych jego partii Syriza. Pakiet poparło 124 parlamentarzystów z Syrizy, przeciw było 32, w tym były minister finansów Janis Warufakis, przewodnicząca parlamentu i minister energetyki. Pakiet przeszedł dzięki poparciu trzech prounijnych partii opozycyjnych.
Rząd Ciprasa może się utrzymać przy władzy, ale cały czas będzie musiał się liczyć z wewnątrzpartyjną rebelią. Nikos Woutsis, grecki minister spraw wewnętrznych, nie wyklucza, że we wrześniu lub październiku dojdzie do nowych wyborów parlamentarnych. Raczej nie spodoba się to wierzycielom. Cipras ujawnił, że podczas ostatniego szczytu europejskiego unijni przywódcy powiedzieli, że kraje poddane reżimowi oszczędnościowemu nie powinny przeprowadzać wyborów.
Kalendarz rozmów
Komisja Europejska uznała, że przyjęcie przez grecki parlament wymaganego pakietu ustaw otwiera drogę do rozmów o pomocy finansowej. Eurogrupa rozmawiała w czwartek na temat wsparcia pomostowego dla Grecji, czyli 7 mld euro, które ma posłużyć greckiemu rządowi do spłaty długów zapadających w nadchodzących tygodniach. Z przecieków wynikało, że z grubsza osiągnięto porozumienie, które zostanie ogłoszone w piątek.