Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W I połowie tego roku rosyjska waluta odrobiła lwią część strat, w II półroczu znów mocno traci, choć impet maleje. – W ostatnich dniach rubel zachowywał się znacznie lepiej, niż można byłoby oczekiwać, w zeszłym tygodniu nawet nieznacznie zyskał. Rynek nie przejął się zbytnio obawami związanymi ze stanem globalnej gospodarki po słabych odczytach chińskiego PMI, które zaszkodziły rynkom wschodzącym, a także notowaniom ropy. Rubel nie stracił też wobec dolara pomimo zapowiedzi podwyżki stóp procentowych w USA, jakie padły w czwartek – zauważa Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ. Ekspert wskazuje, że stabilizacja kursu rubla to pokłosie rozgrywek geopolitycznych Kremla. – Decyzja o budowie gazociągu Nord Stream II oraz zaangażowanie Rosji w Syrii mogą sugerować powolne wyciszanie kwestii Ukrainy. Maleją więc szanse na ewentualne zwiększenie sankcji gospodarczych. Wygląda na to, że rubel najgorsze ma już za sobą – dodaje Rogalski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.