Każdy analityk podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.
Już drugi rok z rzędu trwa korekta płaska spowodowana wyhamowaniem aprecjacji pod długoterminowym oporem. Kluczową struktura jest horyzont, od ograniczeń którego odbija się papier a skoro w czerwcu doszło do wyhamowania deprecjacji na wsparciu i zainicjowania impulsu, to należałoby oczekiwać ruchu w okolice górnego ograniczenia prostokąta. Wczoraj kurs akcji wybił lokalny opór dzięki czemu byki otrzymały zielone światło do marszu na północ i ze stopem postawionym tuż pod ostatnie ekstrema, czyli na 35.8USD, outlook na spółkę jest optymistyczny.
Cena po fali korekty wyraźnie zakręciła w górę – można już mówić o krótkoterminowym trendzie wzrostowym ze wsparciem na 13-sesyjnej średniej ruchomej. W układzie średnich 13 i 45-sesyjnych obowiązuje złoty krzyż (sygnał kupna i ewentualnej zmiany trendu w szerszej ramie czasowej). Cena zbliża się do oporu 21,52 euro – jego pokonanie oznaczałoby potwierdzenie tendencji wzrostowej i sugerowało jej trwanie w szerszej ramie czasowej (zmiana trendu spadkowego na wzrostowy odbywa się w postaci szerokiego V). Kolejny poziom oporu to pasmo 22,61-23,51 euro. Z kolei przełamanie linii trendu wzrostowego, a potem wsparcia na 19,80 euro stanowiłoby sygnał powrotu do tendencji spadkowej. Pewne obawy budzi lekko negatywna wymowa ostatniej świecy, potwierdzonej dużym wolumenem obrotu. Sygnały płynące od wskaźników i oscylatorów nie są jednoznaczne – wskazania kupna przeplatają się z sygnałami sprzedaży. Obecny trend wzrostowy potwierdza układ ADX, który osiągnął poziom 31 pkt.
Nasz dzisiejsza propozycja to zlecenie oczekujące Sell Stop na spółce Verizon. Techniczna sytuacja nie jest tutaj jednak jednoznaczna, znajdujemy się bowiem na ważnym wsparciu, więc pewnie część inwestorów będzie szukać tutaj okazji do kupna. Nie negujemy takiego scenariusza ale otwieramy się na możliwość spadków, gdyby jednak okazało się, że to wsparcie jest tylko 'na papierze'. Ochotę do kupna mogą tutaj zapewniać dwa czynniki: 38,3 proc. Fibo oraz potencjalna równość korekt spadkowych w trendzie wzrostowym trwającym już ponad rok. Z drugiej strony, ku spadkom może świadczyć: przebita linia trendu wzrostowego (zielona) a także zejście poniżej wsparcia na 53,9 USD (ważny poziom, maksima z 2013 I 2014 roku). Niemożność utrzymania ceny powyżej 53,9 USD może tutaj spełniać scenariusz fałszywego wybicia I wskazywać na sporą słabość popytu. Dajemy zatem tutaj szansę na spadki, włączając się dopiero 'do akcji' w momencie, kiedy przebite zostanie 38,2 proc. Fibo. SL proponujemy na 54,3 USD, TP ustawiając na: Open.
Pomimo zwolnień grupowych w firmie CISCO, które miały miejsce w II połowie sierpnia (zwolnionych zostało ok 5,5 tys. pracowników co stanowi ok 7 proc. zatrudnionych) akcje spółki ponownie rosną. Przedsiębiorstwo w ten sposób w przyszłości ograniczy koszty i będzie w stanie rozwijać się w dodatkowych obszarach. Cena CISCO na giełdzie amerykańskiej po wybiciu w lipcu oporu wyznaczonego przez szczyt z marca 2015 wykonała powrót do tego poziomu, a obecnie obserwujemy rozwój kolejnego impulsu wzrostowego. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości możemy spodziewać się ataku na szczyt z 2007 roku czyli poziomu ok 34 USD za walor. Cena w na tym poziomie napotka na dodatkowy opór wyznaczony przez górne ograniczenie kanału wzrostowego, w którym obecnie się znajduje.