Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 13:12 Publikacja: 28.11.2016 15:00
Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieta musi teraz ograniczyć ewentualne straty, jakie jego kraj może ponieść na rządach Trumpa. Czy pójdzie na ustępstwa w sprawie budowy granicznego muru i renegocjacji układu NAFTA?
Foto: Archiwum
Noc wyborcza była horrorem nie tylko dla Hillary Clinton i jej zwolenników. Na zwycięstwo Donalda Trumpa gwałtownie zareagowała również meksykańska waluta. Peso traciło 9 listopada nad ranem nawet 13 proc. wobec dolara amerykańskiego. Choć część z tych strat udało się później odrobić, to w końcówce zeszłego tygodnia było 11 proc. słabsze od dolara niż w dniu wyborów prezydenckich. Choć wcześniej jego kurs był uznawany za barometr szans wyborczych Donalda Trumpa (umacniało się, gdy tracił w sondażach, słabło, gdy zyskiwał), to zwycięstwo republikańskiego kandydata i tak okazało się sporym zaskoczeniem dla rynkowych graczy zaangażowanych na rynku meksykańskiego peso. IPC, główny indeks giełdy w Mexico City, stracił od dnia wyborów ponad 7 proc. Meksykański bank centralny studził nastroje, podwyższając główną stopę procentową o 50 pkt baz., do 5,25 proc., najwyższego poziomu od 2009 r. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że problem nie leży w wysokości stóp, ale w tym, że Donald Trump wielokrotnie obiecywał w kampanii wyborczej, że będzie renegocjował układ NAFTA (o wolnym handlu między USA, Kanadą i Meksykiem) i zniechęci amerykańskich producentów do przenoszenia fabryk na południe od Rio Grande. „Efekt Trumpa" zaczyna już działać – koncern Ford po wyborach nagle wycofał się z planów otwarcia nowego zakładu w Meksyku. Jeśli nowy prezydent rzeczywiście wdroży swą protekcjonistyczną politykę, to Meksyk znajdzie się w gronie krajów, które najmocniej stracą na tym gospodarczo. Meksykański prezydent Enrique Pena Nieto już stara się zapobiec najgorszemu, deklarując możliwość pójścia na ustępstwa wobec USA. – Zmodernizujmy układ NAFTA, tak by był silniejszym i bardziej nowoczesnym mechanizmem – proponuje Nieto, a wtóruje mu premier Kanady Justin Trudeau. Takie zapowiedzi już są zwycięstwem Trumpa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas