Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda Włosi odrzucili w referendum proponowane im przez rząd zmiany w konstytucji, a premier Matteo Renzi podał się do dymisji, ale nie wywołało to wstrząsu na rynkach. Tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników referendum euro osłabło do najniższego od 20 miesięcy poziomu wobec dolara. Za 1 euro płacono nad ranem nawet 1,0506 dolara. Straty zostały jednak bardzo szybko odrobione, a w poniedziałek po południu za 1 euro płacono już 1,07 USD. (Polska waluta osłabła do 4,50 zł za 1 euro, a rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich skoczyła do 3,88 proc.) Wiele europejskich indeksów giełdowych zaczynało sesję od lekkich spadków, ale jeszcze rano niemal wszystkie wyszły na plus. WIG20 zyskiwał po południu ponad 2 proc. FTSE MIB, główny indeks giełdy w Mediolanie, balansował w ciągu dnia między umiarkowanymi spadkami i zwyżkami. Traciły akcje części włoskich banków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.