Reklama

Chiński przewoźnik morski wskoczy na podium

Cosco, przewoźnik morski z Chin, szykuje się do przejęcia swojego rywala z Hongkongu za 6,3 mld dolarów.

Publikacja: 10.07.2017 13:45

Chiński przewoźnik morski wskoczy na podium

Foto: PAP/EPA

Cosco ma kupić firmę Orient Overseas International (OOIL) za 6,3 mld dolarów. Finalizacja umowy uczyni z chińskiego przewoźnika trzecią co do wielkości firmę żeglugową, z 400 kontenerowcami.

Firmę OOIL założyła rodzina obecnego prezesa – Tung Chee-hwa. Obecnie rodzina ta posiada 69 proc. udziałów w spółce i zaakceptowała już warunki sprzedaży. Teraz umowa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez organy regulacyjne.

Spółka-córka OOIL - OOCL jest obecnie siódmą co do wielkości na świecie firmą oferującą transport drogą morską, z udziałem 3,2 proc. w światowym rynku. Tak wynika z Alphaliner, czyli bazy informacji na temat przewoźników morskich.

Cosco zaoferowało udziałowcom OOIL 10,07 dolara za akcję, co oznacza 38-proc. premię względem zamknięcia notowań akcji z piątku.

Na rynku transportowym, który odznacza się spadającym popytem i rosnącymi możliwościami przewozu towarów, sporo się dzieje. Ostatnio koreański gigant Hanjin, również zajmujący się przewozami morskimi, ogłosił bankructwo, a francuski CMA CGM nabył singapurski Neptun Orient Lines.

Reklama
Reklama

Przejęcie OOIL będzie najnowszą odsłoną fali fuzji i przejęć. Obecnie siedem głównych linii przewoźniczych kontroluje dwie trzecie tego rynku. Po przejęciu będzie to sześć linii, bowiem udział Cosco wzrośnie z 8,4 proc. do 11,6 proc. Tym samym chiński gigant awansuje na trzecią lokatę, wyprzedzając CMA CGA od 0,3 pkt. proc. w udziałach rynkowych. Na drugim miejscu jest szwajcarski Mediterranean Shipping Company z udziałem 14,7 proc. Największy obecnie przewoźnik to zaś duński APM Maersk z udziałem 16,4 proc.

Według Larsa Jensena, dyrektora generalnego i partnera duńskiej firmy Consulting SeaIntelligence, strukturalna nadwyżka podaży mocy przewozowych nad popytem będzie się utrzymywać jeszcze po 2019 r. Będzie wymuszać to decyzje o racjonalizacji procesów wewnątrz firm, co może poskutkować dalszymi fuzjami i przejęciami.

Gospodarka światowa
Srebro bije rekordy, a jego rentowność goni pallad
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Gospodarka światowa
Nowa Dolina Krzemowa nad Zatoką Perską?
Gospodarka światowa
Kto wygra walkę o supremację w dziedzinie sztucznej inteligencji?
Gospodarka światowa
Donald Trump zawęził wybór kandydatów na szefa Fedu. I stawia jeden warunek
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Gospodarka światowa
Niemiecka inflacja potwierdzona, usługi wywierają presję na wzrost cen
Gospodarka światowa
Brytyjska gospodarka hamuje. PKB niespodziewanie na minusie
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama