Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje koncernu Rusal należącego do miliardera Olega Deripaski straciły we wtorek na giełdzie w Hongkongu 8,7 proc.
Moskiewski indeks RTS spadał w trakcie wtorkowej sesji nawet o prawie 5 proc., po tym gdy w poniedziałek zniżkował o około 11 proc. Rubel tracił blisko 4 proc. wobec dolara. We wtorek po południu za 1 USD płacono nawet 63,9 rubla. Nadal dawał się więc inwestorom we znaki strach przed amerykańskimi sankcjami.
Akcje koncernu Rusal należącego do miliardera Olega Deripaski straciły we wtorek na giełdzie w Hongkongu 8,7 proc., po tym gdy w poniedziałek ich kurs runął o 50 proc. Deripaska to jeden z 12 rosyjskich oligarchów, na których władze USA nałożyły w zeszłym tygodniu sankcje. Pojawiły się obawy, że bez wsparcia rosyjskiego rządu Rusal może nie spłacić części swoich długów dolarowych. Z funkcji dyrektora w tym koncernie zrezygnował Ivan Glasenberg będący jednocześnie prezesem giganta surowcowego Glencore. Spółka Gleoncore posiada 8,75 proc. udziałów w Rusalu i chciała je wymienić na papiery En+ innej spółki kontrolowanej przez Deripaskę. Ogłosiła jednak, że rezygnuje z tej zamiany. Obroty akcjami En+ były zaś we wtorek zawieszone na giełdzie londyńskiej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.
Dekoniunktura w turystyce to cios w gospodarkę Jordanii, której wyraźnie brakuje silników wzrostu. Kraj nie ma złóż ropy, gazu ani podobnie cennych kopalin.
Amerykański indeks S&P 500 ustanowił nowy rekord na początku piątkowej sesji. Pomogło w tym podpisanie przez USA umowy handlowej z Chinami.