Kolejny sygnał możliwej recesji

Zamożni Amerykanie ograniczyli swoje wydatki na wszystko, od luksusowych posiadłości, przez biżuterię, po dzieła sztuki. Wstrzemięźliwość wśród najbogatszych wywołuje kolejne obawy przed możliwą recesją. Jednak na razie duży popyt konsumpcyjny generuje amerykańska klasa średnia.

Publikacja: 30.08.2019 05:00

Kolejny sygnał możliwej recesji

Foto: AFP

Sprzedaż luksusowych nieruchomości przeżywa najgorszy rok od czasu kryzysu finansowego. Na Manhattanie sprzedaż mieszkań spada sześć kwartałów z rzędu. Jak wynika z danych Redfin, sprzedaż domów o wartości powyżej 1,5 mln USD zmniejszyła się w II kwartale o 5 proc. Niesprzedane rezydencje i penthouse'y stoją w najpopularniejszych miejscach, takich jak Aspen, Kolorado czy Hamptons w Nowym Jorku.

W I połowie 2019 r. sprzedaż na aukcjach dzieł sztuki spadła po raz pierwszy od lat. Sprzedaż w luksusowym domu aukcyjnym Sotheby's zmniejszyła się o 10 proc., a w Christie's o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?