Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To część programu, który największą na świecie sieć handlu meblami ma do 2030 r. uniezależnić od węgla. Inter Ikea Group, właściciel marki Ikea, zamierza te 200 mln euro zainwestować w dwóch etapach. W pierwszym 100 mln euro skieruje na nowe projekty związane z odnawialną energią, w tym ogrzewaniem, chłodzeniem i produkcją elektryczności. Inwestycji dokona razem ze swoimi dostawcami albo bezpośrednio w tę część łańcucha dostaw, gdzie przejście na energię odnawialną jest trudniejsze, jak na przykład w branży tekstylnej, ceramicznej czy produkcji szkła. Kolejne 100 mln euro firma przeznaczy na zalesianie i odpowiedzialne zarządzanie lasami i to w różnych częściach świata, gdzie ma swoje sklepy i fabryki. Od 2009 r. Ikea zainwestowała prawie 2,5 mld euro w odnawialną energię. Firma ma 534 turbiny wiatrowe, 715 tys. paneli słonecznych w sklepach i kolejne 920 tys. paneli na dachach magazynów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.