Połowa Amerykanów narażona na utratę pracy

Według analizy przeprowadzonej przez Moody's Analytics prawie 80 mln ludzi w Stanach Zjednoczonych jest obecnie wysoce lub umiarkowanie narażonych na zwolnienie. Oznacza to, że utrata pracy grozi ponad połowie ze 153 mln pracowników w całej gospodarce.

Publikacja: 18.03.2020 09:38

Połowa Amerykanów narażona na utratę pracy

Foto: Bloomberg

Spośród tych 80 mln pracowników 27 mln jest wysoce narażonych na zwolnienie. Chodzi o miejsca pracy w takich branżach jak transport, hotelarstwo, gastronomia, turystyka, poszukiwanie i wydobycie ropy.

Pozostałe 52 mln miejsc pracy odznacza się umiarkowanym ryzykiem. W tym przypadku Moody's Analytics wskazał takie obszary gospodarki jak handel detaliczny, produkcja, budownictwo czy edukacja.

– Ludzie będą kupować mniej wszystkiego – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista w Moody's Analytics.

Ponadto ludzie, którzy stracą pracę, będą mieli problem ze znalezieniem nowej, ponieważ firmy znacząco ograniczają zatrudnienie. Moody's Analytics przeprowadza okresowe badanie wśród 350 firm dotyczących poziomu zatrudnienia. Wynika z niego, że w grudniu 41 proc. firm szukało nowych pracowników, teraz jest to zaledwie 12 proc.

– Pracodawcy przestają zatrudniać w obliczu tak dużej niepewności, kiedy nie mogą być pewni, w jakim stanie będzie ich firma w ciągu najbliższych kilku miesięcy – powiedział Andrew Challenger, wiceprezes amerykańskiej agencji pracy Challenger, Gray and Christmas.

Najbardziej narażeni na utratę pracy są pracownicy małych przedsiębiorstw. - Myślę, że duże korporacje będą zwalniać pracowników w wolnym tempie. Postarają się przez to przejść. Jednak wiele małych firm nie ma gotówki na przetrwanie tej burzy – dodaje Zandi.

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów