Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.04.2020 14:40 Publikacja: 27.04.2020 14:40
Chiński prezydent Xi Jinping jest przedstawiany w Chinach jako przywódca, który skutecznie walczył z groźną epidemią. Poza Chinami taki jego wizerunek nie ma jednak szans się utrzymać. ChRL jest coraz częściej oskarżana o doprowadzenie do globalnego kryzysu.
Foto: AFP
Czy Chiny można pociągnąć do odpowiedzialności finansowej za pandemię koronawirusa i towarzyszący jej kryzys gospodarczy? Są prawnicy, którzy już się do tego palą. W sądzie w Teksasie został złożony przez Larry'ego Klaymana, prawnika kierującego organizacją Freedom Watch, pozew opiewający na 20 bln USD i skierowany przeciwko rządowi ChRL, Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Instytutowi Wirusologii w Wuhan, szefowej tej placówki dr. Shi Zhengli oraz gen. Chen Wei. W pozwie pojawił się argument, że koronawirus jest chińską bronią biologiczną i że uciekł on z laboratorium w Wuhan. W sądzie na Florydzie został złożony pozew zbiorowy przeciwko Chinom przez kilka tysięcy ludzi z 40 krajów reprezentowanych przez grupę prawników specjalizujących się w walce o odszkodowania dla ofiar terroryzmu. Berman Law Group, czyli kancelaria, która go złożyła (zatrudniająca brata byłego wiceprezydenta Joe Bidena), kilka lat wcześniej skutecznie pozwała Chiny na 1,3 mld USD za dopuszczenie na rynek wadliwych materiałów budowlanych. Teraz zarzuca władzom ChRL tuszowanie epidemii we wczesnym jej okresie. Chiny zostały też pozwane przez stan Missouri. – Chiński rząd okłamywał świat o niebezpieczeństwie i naturze Covid-19, zamykał usta ludziom, którzy przed nim ostrzegali, i zrobił niewiele, by powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby. Musi więc zostać pociągnięty do odpowiedzialności – stwierdził Eric Schmitt, stanowy prokurator generalny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas