Czy EBC ma jakiś plan wobec drożejącego euro?

W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy będą bacznie obserwować spotkanie po tym, kiedy Fed zmienił niedawno nastawienie do inflacji.

Publikacja: 08.09.2020 05:00

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego. W czwartek decydenci banku spotkają się,

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego. W czwartek decydenci banku spotkają się, aby ustalić dalszy plan wobec polityki pieniężnej.

Foto: Bloomberg

Członkowie EBC zbiorą się w czwartek, aby ustalić dalszy plan wobec polityki pieniężnej. Jednak większość analityków spodziewa się, że bank wstrzyma się z rozszerzaniem programu skupu aktywów czy dalszym obniżaniem stóp. Zamiast tego prawdopodobne jest zasygnalizowanie przez decydentów zamiaru obniżenia prognoz w stosunku do inflacji po tym, gdy region wpadł w deflację po raz pierwszy od czterech lat. Przypomnijmy, że w sierpniu inflacja sięgnęła minus 0,2 proc.

Spotkanie EBC będzie pierwszym po tym, gdy swoją retorykę wobec inflacji zmienił Fed. Amerykański bank będzie tolerował średnioterminowe skoki cen konsumpcyjnych, jeśli inflacja będzie wcześniej przez długi okres bardzo niska. Fed będzie używał teraz „średniego" celu inflacyjnego. Oznacza to, że spece wezmą pewien okres, który nie został jeszcze ustalony, i będą obliczać w tym czasie średnią inflację. Celem tej średniej inflacji pozostaje 2 proc.

Specjaliści nie spodziewają się ogłoszenia na wrześniowym posiedzeniu nowych bodźców. Na lipcowym posiedzeniu członkowie EBC argumentowali, że łączną wielkość zakupów obligacji o wartości 1,35 bln euro należy traktować raczej jako pułap niż cel.

Foto: GG Parkiet

– Bank może podkreślić, że dostarczył już bezprecedensowy bodziec w związku z pandemią i że część jego polityki zadziała z opóźnieniem – stwierdził Florian Hense, ekonomista strefy euro w Berenberg Banku.

Specjaliści spodziewają się jednak, że nowe bodźce lub przedłużenie obecnie obowiązujących mogą zostać ogłoszone pod koniec roku.

– Jeśli inflacja pozostanie bardzo niska, EBC może w grudniu zdecydować o przedłużeniu programu skupu aktywów w odpowiedzi na kryzys – dodał Hense.

Analitycy będą również bacznie obserwować posiedzenie w kontekście decyzji w sprawie euro, które w ostatnim czasie mocno drożeje. Philip Lane, główny ekonomista EBC, powiedział niedawno, że kurs euro/dolar ma znaczenie dla banku. Kilku członków rady zarządzającej EBC stwierdziło, że wzrost kursu euro w stosunku do dolara amerykańskiego i wielu innych walut grozi zahamowaniem ożywienia gospodarczego w strefie euro.

W tym roku europejska waluta umocniła się względem amerykańskiej o 5 proc., a licząc od dołka z marca – o ponad 10 proc.

Europejscy decydenci uważają jednak, że aprecjacja waluty jest odzwierciedleniem poprawiających się perspektyw gospodarczych w strefie euro. Ponadto wpływ na to miał również plan naprawczy UE o wartości 750 mld euro, który wprowadzono, aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii. dos

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?