Wysyp wielomiliardowych fuzji i przejęć

Trzeci kwartał przyniósł umowy opiewające łącznie na 456 mld USD.

Publikacja: 01.10.2020 05:01

Wysyp wielomiliardowych fuzji i przejęć

Foto: www.photoxpress.com

Wartość wielkich fuzji i przejęć (opiewających na co najmniej 5 mld USD) sięgnęła w trzecim kwartale łącznie 456 mld USD – wynika z danych firmy Refinitiv. To był najlepszy pod tym względem trzeci kwartał w historii. Szczególnie dużo wielkich fuzji i przejęć przeprowadzono we wrześniu. Ich wartość sięgnęła aż 391 mld USD i była o 73 proc. większa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

– Tempo odbicia w sierpniu i we wrześniu do pewnego stopnia nas zaskoczyło. To był niesamowity trzeci kwartał pod względem odbicia – twierdzi Dirk Albersmeier, jeden z globalnych szefów ds. fuzji i przejęć w banku JPMorgan Chase.

To ożywienie było jednak w bardzo dużym stopniu odreagowaniem po pandemii. Realizowano wiele transakcji, które wstrzymano w drugim kwartale. – Rynek fuzji i przejęć był niemal przez cały drugi kwartał uśpiony, więc była już kolejka transakcji do przeprowadzenia, gdy gospodarka była odmrażana. Nie sądzę, by był nowy silnik wzrostu dla rynku fuzji i przejęć, poza tym, że miał on wcześniej kwartał „wolnego" – wskazuje Eric Schiele, partner w kancelarii prawnej Kirkland & Ellis.

Foto: GG Parkiet

Największym przejęciem na świecie był w trzecim kwartale zakup aktywów rurociągowych PetroChina przez spółkę China Oil & Gas Pipeline za 49 mld USD. Na drugim miejscu znalazło się przejęcie francuskiej firmy telekomunikacyjnej Altice Europe przez Next Private za 43 mld USD. Trzecią pozycję zajął zakup brytyjskiej spółki Arm (projektującej mikroprocesory) przez amerykański koncern Nvidia za 40 mld USD.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. łączna wartość wielkich fuzji i przejęć sięgnęła 2,2 bln USD. To najgorsze pierwsze trzy kwartały od 2013 r. Banki z Wall Street zarobiły jednak na fuzjach i przejęciach od początku roku 89 mld USD. Ich prowizje za umowy ogłoszone w trzecim kwartale sięgnęły rekordowych 28 mld USD. – Gdyby ktoś w połowie marca powiedział mi, że biznes będzie szedł tak dobrze w trakcie pandemii, nie spodziewałbym się spełnienia takiej prognozy – przyznaje Gregg Lemkau, jeden z szefów działu bankowości inwestycyjnej Goldman Sachs. HK

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?