Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.11.2020 09:11 Publikacja: 02.11.2020 09:11
Wokół prognozowania wyników wyborów powstał cały „przemysł". To, kto zostanie prezydentem USA, próbują przewidzieć tysiące dobrze opłacanych specjalistów. I ci specjaliści są niemal zgodni co do wyniku. W tej kampanii wyborczej sondaże już dawno uczyniły kandydata demokratów Joe Bidena zwycięzcą. Portal FiveThirtyEight szacuje szanse Bidena na wygraną na 88 proc. i przewiduje, że zdobędzie on 341 głosów elektorskich, gdy Trump 197. Model opracowany przez „The Economist" daje Bidenowi aż 96 proc. szans na wygraną. Można więc uznać, że były demokratyczny wiceprezydent ma już zwycięstwo w kieszeni. Wszak, według portalu RealClearPolitics, miał on na pięć dni przed wyborami średnią przewagę sondażową nad Trumpem w kluczowych stanach wynoszącą 3,6 pkt proc. Tyle że w 2016 r. niemal wszystkie sondaże dawały zwycięstwo Hillary Clinton. Na pięć dni przed wyborami miała jednak nieco mniejszą przewagę nad Trumpem niż Biden – wynoszącą 1,6 pkt proc. I tak jednak wróżono jej zdobycie ponad 300 głosów elektorskich. Ostatecznie zdobyła ich 227, a Trump 304. I do dzisiaj zastanawia się, jak to się mogło stać. W tym roku wielu analityków głowi się więc nad tym, czy sondaże okażą się podobnie mylące jak cztery lata temu. Wyborów nie wygrywa się bowiem sondażami. One rozstrzygają się w kilku kluczowych stanach (swing states), takich jak Floryda, Ohio, Wisconsin czy Karolina Północna. A w nich rozstrzygają się na poziomie poszczególnych hrabstw. Walka wyborcza toczy się więc do końca i nikt nie może być pewny zwycięstwa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas