Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według agencji Fitch chińskie państwowe firmy nie wykupiły w okresie od stycznia do października obligacji o rekordowej wartości 40 mld juanów (6,1 mld USD). To mniej więcej tyle, ile łącznie przez ostatnie dwa lata.
W ostatnich tygodniach sytuacja tylko się pogarszała. Chiński partner BMW, Brilliance Auto Group i czołowy producent chipów do smartfonów Tsinghua Unigroup nie wykupiły obligacji. Ceny papierów gwałtownie spadły, oprocentowanie wzrosło, a zamieszanie przeniosło się nawet na giełdę, na której akcje państwowych firm spadały.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Goldman Sachs i Bank of New York Mellon umożliwiły inwestorom instytucjonalnym zakup tokenizowanych funduszy rynku pieniężnego. W projekcie wzięli już udział BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, a także spółki zarządzające aktywami Goldman Sachs i BNY.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie „ogromnej” umowy handlowej z Japonią. Ta wiadomość sprawiła, że mocno wystrzeliły w górę japońskie akcje.
S&P 500 ustanawia rekordy, a MSCI Emerging Markets jest najwyżej od ponad trzech lat. Inwestorzy wyraźnie grają na optymistyczny scenariusz przewidujący, że wojny handlowe nie zostaną mocno zaostrzone. Część analityków uważa jednak, że zwyżki były zbyt szybkie.
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.
Dążymy do anarchii w globalnych regułach gry w handlu zagranicznym – komentuje Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.