Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.01.2021 14:59 Publikacja: 19.01.2021 14:59
Podczas konferencji kończącej negocjacje umowy CAI wystąpili: chiński prezydent Xi Jinping, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, niemiecka kanclerz Angela Merkel, francuski prezydent Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Włączenie się Merkel i Macrona do tej transmisji wzbudziło duże kontrowersje.
Foto: AFP
Zwycięstwo Joe Bidena w rywalizacji o amerykańską prezydenturę z pewnością zostało przyjęte przez wielu europejskich decydentów z nadzieją. Do władzy doszedł bowiem dużo bardziej przewidywalny polityczny weteran, który nie będzie straszył Unii Europejskiej wojną handlową i wróci do wspólnej walki przeciwko zmianom klimatu. W Berlinie i Paryżu mogą liczyć na to, że Ameryka będzie teraz częściej konsultowała swoje decyzje strategiczne z Europą i nie będzie już łajała sojuszników ze Starego Kontynentu za to, że za mało wydają na obronę. Przejawem tego optymizmu jest już to, że Niemcy i Francja zaczynają stawiać USA przed faktami dokonanymi. Tuż przed końcem 2020 r. mocno przyczyniły się one do sfinalizowania negocjacji na temat kompleksowego porozumienia inwestycyjnego (CAI) z Chinami. W Waszyngtonie uznano to za afront. Od ludzi z ekipy Joe Bidena popłynęły sygnały, że źle odebrano to, że umowę uzgodniono, zanim Biden został zaprzysiężony na prezydenta. Przedstawiciele administracji Trumpa też uznali działania Europejczyków za niewłaściwe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas