. – Nasza administracja silnie wspiera ochronę własności intelektualnej, ale w ramach działań mających zakończyć pandemię popiera zawieszenie tej ochrony w przypadku szczepionek na Covid-19 – stwierdziła Katherine Tai, przedstawiciel handlowa USA.
Inwestorzy zareagowali na to oświadczenie wyprzedażą akcji producentów szczepionek, która zaczęła się w końcówce środowej sesji w USA. Akcje Moderny straciły w środę 6,2 proc., a czwartkową sesję zaczęły od spadku o 7,7 proc. Papiery Pfizera zniżkowały na początku czwartkowej sesji o 2,6 proc., a Johnson & Johnson tylko o 0,1 proc. Akcje koncernu AstraZeneca natomiast nieznacznie taniały po południu na giełdzie w Londynie.
Zawieszenie ochrony patentowej szczepionek przeciwko Covid-19 zostało zaproponowane w październiku przez Indie oraz RPA. Uzyskały one poparcie około 100 krajów. By takie rozwiązanie weszło w życie, musi ono jednak zostać przyjęte przez 164 kraje należące do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Przeciwko niemu była część państw UE oraz Szwajcaria. Sprzeciwiają się też jej przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego. – Ta decyzja wprowadzi zamieszanie w relacjach pomiędzy partnerami publicznymi i prywatnymi, dodatkowo osłabi mocno napięte łańcuchy dostaw i przyspieszy rozpowszechnianie fałszywych szczepionek – uważa Stephen J. Ubi, prezes organizacji branżowej Badacze i Producenci Farmaceutyczni Ameryki.
Jak dotąd to głównie kraje bogate prowadzą w najszybszym tempie programy szczepień przeciwko Covid-19. Według wyliczeń agencji Bloomberga państwa o wysokim dochodzie (zamieszkane przez 16 proc. ludności świata) mogą zaszczepić 70 proc. – 85 proc. swojej populacji do listopada, jeśli szczepienia będą prowadzone w obecnym tempie. USA, Wielka Brytania i ZEA prawdopodobnie osiągną ten poziom w sierpniu. Kraje o średnio-wyższym dochodzie mogą osiągnąć ten odsetek w maju 2022 r., a państwa o średnio-niższym dochodzie dopiero w listopadzie 2024 r.
W poszczególnych grupach są kraje odstające pod względem tempa szczepień od innych państw z tej samej grupy dochodowej. Korea Płd., Japonia, Tajwan i Australia odznaczają się bardzo wolnym tempem szczepień. W Korei Płd. zaszczepione pełną dawką zostało zaledwie 0,6 proc. populacji i przy zachowaniu obecnego tempa, odsetek 70 proc. – 85 proc. zaszczepionych da się osiągnąć pod koniec 2022 r. Wśród krajów o średnio-niskim dochodzie wyróżnia się m.in. Mongolia, gdzie zaszczepiono już 16,5 proc. populacji, a poziom 70 proc. – 85 proc. da się osiągnąć na jesieni 2021 r. HK