Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.05.2021 11:04 Publikacja: 22.05.2021 10:39
Grupy hakerskie dosyć często miewają wsparcie służb specjalnych. Zdobywanie danych, szukanie słabych punktów w infrastrukturze przeciwnika oraz sianie chaosu to ich priorytety.
Foto: Bloomberg, Chris Ratcliffe
Takich scen nie widziano w USA od kryzysu naftowego z lat 70. Przed stacjami benzynowymi ustawiały się długie kolejki, w których dochodziło do bójek. Amerykanie kupowali na zapas paliwo na wieść o tym, że przerwał pracę rurociąg Colonial tłoczący paliwo z Teksasu do New Jersey. Główna magistrala paliwowa na wschodnim wybrzeżu USA przestała na kilka dni działać po ataku hakerów. Cyberprzestępcy zastosowali przeciwko operatorowi rurociągu Colonial oprogramowanie ransomware, czyli program szyfrujący dane w zaatakowanych komputerach i domagający się okupu za odblokowanie dostępu do danych. Do ataku na krytyczną amerykańską infrastrukturę przyznała się grupa cyberprzestępców o nazwie DarkSide. Miała ona wcześniej na koncie 80 ataków typu ransomware przeciwko spółkom w Europie i Ameryce. „Jesteśmy apolityczni, nie interesujemy się geopolityką, nie potrzeba nas wiązać z określonym rządem ani szukać naszych innych motywów. Naszym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie robienie problemów społeczeństwu" – mówiło oświadczenie grupy DarkSide. Dziwnym trafem ta „apolityczna" i „niezwiązana z określonym rządem" grupa nigdy wcześniej nie zaatakowała żadnej firmy w Rosji. Pomimo deklarowania czysto materialistycznych motywów chwali się ona przekazywaniem części wymuszonych pieniędzy na cele charytatywne. A od operatora rurociągu Colonial żądała ponoć tylko 5 mln USD (dostała 4,4 mln USD). Po tym spektakularnym wymuszeniu grupa DarkSide nagle ogłosiła, że kończy działalność, bo straciła dostęp do swoich serwerów, bloga i systemów płatności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas