Ameryka gotowa iść na kompromis podatkowy

Porozumienie w sprawie globalnego minimalnego CIT może oprzeć się na stawce 15 procent. Administracja Bidena złagodziła stanowisko. Problemem wciąż jest podatek od cyfrowych gigantów.

Publikacja: 24.05.2021 05:09

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Foto: Bloomberg

Amerykański Departament Skarbu wycofał się z pomysłu wprowadzenia globalnego minimalnego CIT wynoszącego 21 proc.

W swoim oficjalnym stanowisku przygotowanym na negocjacje prowadzone w ramach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) proponuje, by ten podatek wynosił 15 proc. Dopuszcza jednak, że w trakcie negocjacji ta stawka może zostać podniesiona. Nowe stanowisko Amerykanów zostało już dobrze przyjęte m.in. przez Niemcy i Francję, co może przyspieszyć negocjacje.

Pierwszy filar

– To rzeczywiście duży postęp. Mamy naprawdę szansę, by tego lata osiągnąć porozumienie, nad którym pracujemy już tak długo – stwierdził Olaf Scholz, niemiecki minister finansów.

– Można przyjąć, że wcześniej toczyły się w tej kwestii zakulisowe rozmowy, więc są poważne perspektywy na przyjęcie porozumienia o 15-proc. stawce podatku – uważa Lafayette Harter, doradca w PwC.

Globalna minimalna stawka CIT jest jednak tylko jednym z „filarów" porozumienia negocjowanego za pośrednictwem OECD. Drugim są podatki od gigantów cyfrowych. I tutaj może być trudniej o kompromis pomiędzy USA a resztą świata. – Kwestią kluczową nie jest wysokość stawki. Poziom 15 proc. może być dobrym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami wszystkich członków OECD. Kluczowe jest jednak zdefiniowanie globalnego mechanizmu podatków cyfrowych i globalnego opodatkowania minimalnego – zastrzegł Bruno Le Maire, szef francuskiego resortu finansów.

Ostra konkurencja

Propozycja Amerykanów dotycząca minimalnej globalnej stawki CIT może i tak jednak spotkać się z mocną opozycją części krajów. Paschal Donohoe, irlandzki minister finansów, stwierdził w kwietniu, że małe państwa powinny mieć możliwość ustalania stawek podatkowych na bardzo niskich poziomach, gdyż nie są beneficjentami tak dużych korzyści skali jak wielkie gospodarki. CIT w Irlandii wynosi obecnie 12,5 proc. W krajach UE na takim samym poziomie jest on na Cyprze, a niższy w Bułgarii (10 proc.) i na Węgrzech (9 proc.). W 13 krajach na świecie jest on zerowy.

W USA federalna stawka CIT wynosi 21 proc., ale administracja Bidena chce ją podnieść do 28 proc.

Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale