Zmiany w portfelu Buffetta

Warren Buffett kupuje więcej akcji spółek konsumenckich, sprzedaje akcje producentów leków.

Publikacja: 18.08.2021 12:00

Zmiany w portfelu Buffetta

Foto: Bloomberg

Warren Buffett ujawnił większą ekspozycję na akcje konsumenckie. Berkshire Hathaway opublikował niecierpliwie oczekiwane kluczowe zgłoszenie regulacyjne za drugi kwartał 2021 r. Dokument 13-F pokazał, że Buffett zwiększył swoje pozycje w sieci spożywczej Kroger o 21 proc., a udziały w sprzedawcy mebli z wyższej półki RH (RH) o 2 proc.. Berkshire zwiększył swój udział w brokerze ubezpieczeniowym Aon o 7 proc. po zakupie akcji po raz pierwszy w I kwartale.

Buffett sprzedał udziały w gigantach medycznych, zmniejszając swoje udziały w Merck o 49 proc., w Bristol-Myers Squibb o 15 proc., a w AbbVie o 10 proc. po otwarciu tych pozycji w trzecim kwartale 2020 r. Ale zakupił udziały w firmie koncernu Merck - Organon

Berkshire zlikwidował również swoją pozycję w biotechnologicznym Biogenie i zmniejszył udziały w czołowym amerykańskim producencie samochodów General Motors (GM) o 10 proc.. Udziały w Chevron (CVX) zostały zmniejszone o 2 proc.

Akcje Krogera wzrosły we wtorek o 4,6 proc., Merck o 1,15 proc., AbbVie o 1,1 proc., GM o 4,7 proc., RH stracił 3,8 proc., a Organon zyskał 3,1 proc.

Berkshire pozostał sprzedawcą akcji w II kwartale, zgodnie ze swoim raportem z początku tego miesiąca. Wprawdzie sprzedaż akcji netto w wysokości 1,1 miliarda dolarów w drugim kwartale obniżyła się z 3,9 miliarda dolarów w pierwszym kwartale, ale był to trzeci kwartał z rzędu sprzedaży. Mimo to wartość całego portfela akcji Berkshire wzrosła o 8,7 proc. do 293,8 mld USD do końca II kwartału. To wzrost z 270,4 miliarda dolarów w pierwszym kwartale, gdy indeksy S&P 500 i Nasdaq osiągnęły nowe maksima zamykając kwartał.

Berkshire skupił w II kwartale swoje akcje o wartości 6 miliardów dolarów. Ten ruch nastąpił po odkupieniu za 6,6 miliarda dolarów w pierwszym kwartale i rekordowym 27,4 miliarda dolarów w 2020 roku. Portfel akcji Buffet pozostaje silnie skoncentrowany w kilku firmach. W drugim kwartale 69 proc. jego łącznej wartości przypadało na Apple (124,3 mld USD) i Bank of America (42,6 mld USD). Ponadto są w nim American Express (25,1 mld USD) i Coca-Cola (21,6 mld USD).

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?