W Brazylii stopy w górę

Bank centralny Brazylii podniósł swoją referencyjną stopę procentową o 1 punkt procentowy, ponieważ ceny konsumpcyjne nadal szybko rosną.

Publikacja: 23.09.2021 13:55

W Brazylii stopy w górę

Foto: Bloomberg

Bank centralny Brazylii podniósł swoją referencyjną stopę procentową o jeden punkt procentowy, ponieważ ceny konsumenckie nadal szybko rosną i zapowiedział, że spodziewa się podnieść ją o tę samą wartość na następnym posiedzeniu w październiku.

Komitet Polityki Pieniężnej banku centralnego podniósł w środę Selic, swoją główną stopę, do 6,25 proc. z 5,25 proc., jak oczekiwano. Był to drugi z rzędu wzrost tej wielkości, po wzroście o 75 punktów bazowych na każdym z trzech poprzednich spotkań. Selic rozpoczął 2021 na rekordowo niskim poziomie 2 proc.

Kolejna podwyżka stóp o jeden punkt procentowy byłaby odpowiednia, aby stopa inflacji spadła do celu banku centralnego, stwierdził on w swoim komunikacie. Dodał, że bank centralny będzie monitorował sytuację gospodarczą i w razie potrzeby aktualizował swoją politykę. Komitet ds. Polityki Pieniężnej banku centralnego „podkreśla, że jego przyszłe kroki w zakresie polityki mogą zostać dostosowane w celu zapewnienia osiągnięcia celu inflacyjnego i będą zależeć od ewolucji aktywności gospodarczej, bilansu ryzyk oraz oczekiwań i projekcji inflacyjnych w odpowiednim horyzoncie dla polityki pieniężnej" – głosi oświadczenie.

12-miesięczna stopa inflacji w Brazylii osiągnęła w sierpniu najwyższy od pięciu lat poziom 9,68 proc., czyli więcej niż oczekiwano, ponieważ gwałtowna deprecjacja waluty i susza w wielu częściach kraju spowodowały wzrost cen.

Rząd zwiększył również wydatki, aby odeprzeć wpływ ograniczeń ekonomicznych nałożonych na walkę z Covid-19, który zabił prawie 600 000 Brazylijczyków.

Bank centralny wskazał na bodziec fiskalny jako coś, co może popchnąć inflację powyżej celu. Ekonomiści twierdzą, że wyższe wydatki rządowe zwiększają popyt, wywierając presję na ceny. Brazylijskie firmy energetyczne musiały uruchamiać droższe elektrownie spalające paliwo i przerzucały wyższe koszty na konsumentów po tym, jak poziom w zbiornikach za wieloma elektrowniami wodnymi w kraju spadły do niskiego poziomu. Susza zaszkodziła również uprawom i spowodowała wzrost cen żywności.

Brazylijscy rolnicy i przedsiębiorstwa energetyczne liczą na więcej opadów deszczu do końca tego roku. W połowie września opady w niektórych rejonach wzrosły, ale wciąż jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy będzie to wystarczająca poprawa.

- Jest dużo niepewności, bardziej niż cokolwiek innego w kwestii energii - powiedział Mauricio Nakahodo, starszy ekonomista w Banco MUFG Brazylia. - To może mieć wpływ na gospodarkę w przyszłym roku, a niektórzy widzą możliwość racjonowania energii, jeśli deszcz nie wróci. Może to wpłynąć na wzrost gospodarczy w przyszłym roku - dodał.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?