Sytuacja wokół chińskiego dewelopera w ostatnich tygodniach jest bardzo napięta. Nie wiadomo, czy i kiedy spółka spłaci obligacje zapadające we wrześniu o łącznej wartości 129 mln dolarów. Pod znakiem zapytania stoi również pomoc rządu w Pekinie.
Szeroki wachlarz działań
Evergrande to drugi największy w Chinach deweloper pod względem sprzedaży mieszkań. Spółka jednocześnie znajduje się na liście Global 500, co stawia ją w kręgu największych firm na świecie, jeśli chodzi o przychody. Notowana jest na parkiecie w Hongkongu, gdzie przez ostatni rok kurs jej akcji spadł o ponad 83 proc. Firma zatrudnia 0,2 mln pracowników, jednak pracę dzięki projektom spółki znajduje około 3,8 mln osób rocznie. Evergrande założone przez miliardera Xu Jiayina specjalizuje się głównie w budownictwie osiedli dla klasy średniej, zarządza 2,8 tys. osiedli w 280 miastach.
Oprócz budownictwa w skład grupy wchodzi m.in. producent aut elektrycznych, sieć parków rozrywki, wytwórca produktów spożywczych, a nawet klub piłkarski. Na potrzeby rozwoju tego ostatniego Evergrande zbudowało jedną z najdroższych szkółek piłkarskich na świecie o wartości 185 mln dolarów. Trwają również prace nad największym stadionem na świecie, mogącym pomieścić 100 tys. widzów. Wartość projektu przekracza 1,7 mld dolarów.
Zdaniem analityków to właśnie zbyt ambitny rozwój, działanie w wielu branżach, niekoniecznie powiązanych z nieruchomościami, nie tylko doprowadziło do trudnej sytuacji Evergrande, ale i utrudnia stworzenie efektywnego planu restrukturyzacji firmy. – Obecność Evergrande m.in. w branży nieruchomości, wycieczek turystycznych czy motoryzacyjnej znacznie utrudnia stworzenie precyzyjnego planu uzdrowienia spółki – stwierdzili eksperci Goldmana Sachsa.
Pierwszy zwiastun problemów
O tym, że chińskie spółki zalegają ze spłatą obligacji, wiadomo było już od końca ubiegłego roku, kiedy okazało się, że tamtejsze państwowe przedsiębiorstwa w okresie styczeń–październik 2020 r. nie wywiązały się ze spłaty obligacji wartych 6,1 mld dolarów. Wtedy też m.in. producent aut współpracujący z BMW Brilliance Auto Group ogłosił restrukturyzację upadłościową. Podobny los spotkał firmę z branży górniczej Yongcheng Coal & Electricity. Co ciekawe, na problemy finansowe spółek nie zareagował wtedy rząd w Pekinie.