Brexitowy chaos paliwowy

Długie kolejki ustawiające się przed stacjami benzynowymi to objaw tego, jak pandemia i ostrzejsza polityka imigracyjna zniekształciły łańcuchy dostaw. I jak łatwo wywołać panikę.

Publikacja: 05.10.2021 11:00

Widok cysterny dostarczającej paliwo na stację benzynową wywołuje ostatnio uczucie ulgi u wielu Bryt

Widok cysterny dostarczającej paliwo na stację benzynową wywołuje ostatnio uczucie ulgi u wielu Brytyjczyków. Zyskują dzięki niemu nadzieję, że starczy dla nich paliwa.

Foto: Bloomberg

Takich scen w Wielkiej Brytanii nie widziano zapewne od szoku naftowego z lat 70. Długie kolejki samochodów przed stacjami benzynowymi, kierowcy lejący paliwo na zapas do kanistrów i bijący się o dostęp do dystrybutorów, pustki na półkach w supermarketach i wojsko skierowane do rozwiązania problemu z łańcuchami dostaw. W brytyjskich mediach snute są już wizje, w których lekarze i nauczyciele nie będą w stanie dojechać do pracy, bo zabraknie dla nich paliwa. Ministrowie z rządu Borisa Johnsona stale przekonują, że Wielkiej Brytanii nie grozi niedobór paliwa. Ludzie chyba jednak w ten uspokajający przekaz nie wierzą. W sieci sklepów Halfords w ciągu poprzedniego weekendu sprzedaż kanistrów wzrosła bowiem o blisko 1,7 tys. proc. – Brytyjczycy powariowali. Oni mają już tak, że jak rząd zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, to myślą, że jest naprawdę źle – stwierdził jeden z moich znajomych mieszkających w Londynie. W „The Telegraph" ukazała się natomiast karykatura, w której przedstawiciel rządu ogłasza, że paniczne wykupywanie paliwa zostaje zakazane, ale będzie można dokonywać jego „nonszalanckich" zakupów. Mieszkaniec kraju takiego jak Polska może się tylko dziwić, dlaczego w tak bogatym kraju jak Wielka Brytania pojawiły się takie szokujące niedobory...

Pozostało 86% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?