Godz. 12.42
Fundusz Trójmorza buduje silną bazę aktywów, angażując się w trzy pierwsze projekty inwestycyjne, które obejmują różne sektory infrastrukturalne oraz kraje regionu.
Godz. 12.29
Paweł Nierada o głównych założeniach Funduszu Trójmorza: spółka prawa luksemburskiego, docelowa wielkość: 3-5 mld euro. Okres trwania: 15 lat z możliwością wydłużenia.
– Jest to fundusz stricte komercyjny, z zakładaną stopą zwrotu 12-15 proc. brutto – mówi Nierada.
Godz. 12.13
- Potencjał Trójmorza jest bardzo duży – mówi Paweł Nierada. Wskazuje on na czynniki, takie jak:
- Populacja 111 mln osób, czyli 13,7 proc. UE.
- Średni wzrost PKB za ostatnie pięć lat: 2 proc., w porównaniu z 0,5 proc. w UE.
- Zapotrzebowanie na inwestycje infrastrukturalne wynosi około 600 mld euro.
Godz. 12.08
Swoje wystąpienie rozpoczyna Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, który opowie o Funduszu Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest BGK.
Godz. 12.00
Pierwszym z naszych dzisiejszych gości o godzinie 12 będzie wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Zapytamy go m.in. o polityczne uwarunkowania współpracy w ramach Trójmorza oraz czy tak postrzegany region ma szansę zaistnieć w świadomości globalnej i stać się przeciwwagą dla Europy Zachodniej. Z naszym gościem rozmawia Przemysław Tychmanowicz.
Godz. 11.25
Christoph Boschan, prezes wiedeńskiej giełdy mówi, że nasz region odróżnia się od reszty Europy, dlatego też propozycje Komisji Europejskiej dotyczące informacji skonsolidowanych dotkną nas o wiele bardziej niż rynki i kraje Europy Zachodniej.
Godz. 11.09
- Giełdy z Trójmorza mogą być mocnym lobby opierającym się nierównym regulacjom - podsumowuje część debaty Marek Dietl, prezes GPW.
Godz. 10.44
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jedna z pierwszych ofert publicznych na naszej giełdzie została wyróżniona jako jedno z najlepszych IPO w Europie – mówi Petr Koblic, prezes praskiej giełdy.
Godz. 10.40
- Indeksy giełdowe powróciły już do poziomów sprzed pandemii. Mieliśmy również pierwsze technologiczne IPO od blisko 20 lat. Poza tym wprowadziliśmy na rynek dwa nowe ETF-y - mówiła Ivana Gažić, która stoi na czele chorwackiej giełdy.
Godz.10.33
- Chcemy rozpocząć popularyzację nowych produktów. Chcemy wprowadzić do oferty fundusze i zaproponować Słowakom możliwość inwestycji w fundusze inwestujące na rynku nieruchomości – mówi Lukáš Bonko prezes giełdy w Bratysławie.
Godz. 10.29
Czas na panel prezesów giełd Trójmorza pt. „Wykorzystać siłę kooperacji”. Moderatorem spotkania jest Marek Dietl, prezes GPW.
Godz. 10.23
- Chcemy zwiększyć atrakcyjność naszego regionu dla zagranicznych inwestorów – przekonuje Paweł Jabłoński.
Godz. 10.20
Drugi dzień konferencji giełd Trójmorza rozpoczyna się od wystąpienia Pawła Jabłońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Jest dla nas szalenie istotne, aby wykorzystać potencjał Trójmorza. W pierwszej kolejności chcielibyśmy zniwelować różnicę między tym regionem, a Europą zachodnią - mówił Jabłoński.
Konferencja giełd Trójmorza jest podzielona na dwie części. Pierwszego dnia w centrum uwagi była warszawska giełda, byliśmy m.in. świadkami dyskusji pod hasłem „30 lat doświadczeń GPW na rzecz rozwoju rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej", a także prezentacji osiągnięć i planów GPW w zakresie technologii.
Piątek będzie poświęcony już współpracy giełd Trójmorza. Spotkanie rozpocznie się wystąpieniem Pawła Jabłońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Następnie przewidziany jest panel pod tytułem „Wykorzystać siłę kooperacji". Dyskusję poprowadzi szef warszawskiej giełdy Marek Dietl, a udział w niej wezmą szefowie giełd w Bratysławie, Wiedniu, Pradze, Sofii, Bukareszcie, Budapeszcie, Lublanie oraz Zagrzebiu. Następnie Paweł Nierada, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, przedstawi założenia ekonomicznego Funduszu Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest BGK. W panelu zamykającym konferencję wezmą udział przedstawiciele spółek z indeksu CEEplus z Rumunii, Słowenii i Chorwacji oraz prezes TFI PZU.
Na parkiet.com i naszym kanale na YouTube (youtube.com/parkiettv) podobnie jak wczoraj zapraszamy na wywiady z najważniejszymi gośćmi konferencji. Rozmawiać będziemy m.in. ze wspomnianymi już Pawłem Jabłońskim oraz Pawłem Nieradą, a także przedstawicielem banku centralnego Gruzji. Podsumujemy zaś konferencję wspólnie z prezesem GPW Markiem Dietlem.