Rozczarowały również dane o chińskiej produkcji przemysłowej. Wzrosła ona we wrześniu o 3,1 proc. r./r., po wzroście o 5,3 proc. w sierpniu, a oczekiwano zwyżki 4,5 proc. Wyższa od prognoz okazała się jednak sprzedaż detaliczna. Wzrosła ona we wrześniu o 4,4 proc., po wzroście o 2,5 proc. w sierpniu.
- Od początku trzeciego kwartału krajowe i zagraniczne czynniki ryzyka oraz wyzwania zwiększyły się - stwierdził Fu Linghui, rzecznik chińskiego Narodowego Biura Statystycznego. Przyznał on, że pewien wpływ na PKB miał kryzys energetyczny przejawiający się w wyłączeniach prądu w około 20 prowincjach, ale dodał, że sytuacja jest już pod kontrolą.
Trzeci kwartał to również kryzys związany z China Evergrande Group, jednym z największych chińskich deweloperów. Mógł on wpłynąć nie tylko na sytuację na rynku budowlanym, ale też ogólnie zniechęcać spółki do wydatków. Wcześniej regulatorzy ograniczali akcję kredytową. - Aktywność inwestycyjna była ograniczona, co było skutkiem ciasnych warunków kredytowych - wskazuje Chaoping Zhu, strateg J.P. Morgan Asset Management.