Największe IPO w Norwegii od dwóch dekad

Norweska firma zajmująca się robotyką AutoStore dzięki pierwszej ofercie publicznej osiągnęła kapitalizację na poziomie 103,5 mld koron norweskich (12,4 mld USD). Spółka o takiej wartości nie zadebiutowała na parkiecie w Oslo od 20 lat.

Publikacja: 20.10.2021 12:08

Największe IPO w Norwegii od dwóch dekad

Foto: materiały prasowe

Założona w 1996 r. firma AutoStore ma 20 tys. robotów rozmieszczonych w ponad 35 krajach w celu automatyzacji procesów w magazynach. Firma, której klientami są m.in. ASDA, Gucci i Lufthansa, wykorzystuje roboty do przechowywania produktów, dzięki czemu klienci mogą przechowywać cztery razy więcej zapasów na tej samej przestrzeni.

AutoStore wycenił swoje akcje na 31 koron norweskich, czyli najwyżej w proponowanym przedziale cenowym. Firma pozyskała 2,7 mld koron norweskich z emisji nowych akcji, podczas gdy dotychczasowi właściciele sprzedali akcje o wartości 15,3 mld koron norweskich.

- Pieniądze pozyskane z IPO, zostaną wykorzystane przede wszystkim do delewarowania długu do poziomu, który jest bardziej normalny dla spółki publicznej - powiedział agencji Reuters Karl Johan Lier, prezes AutoStore. Spółka planuje obniżyć wskaźnik dźwigni do około 2,5 z obecnego wskaźnika 5-6.

AutoStore zadebiutował dziś na giełdzie Euronext w Oslo. Notowania na początku handlu rosły o ponad 8 proc.

W kwietniu japoński SoftBank kupił 40 proc. udziałów w norweskiej firmie za 2,8 mld USD, wyceniając wówczas AutoStore na około 7 mld USD. SoftBank nie sprzedawał akcji w ofercie publicznej.

- SoftBank jest bardzo dobrym partnerem, gotowym pomóc nam przyciągnąć większą uwagę w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie mają dużą sieć firm, które potencjalnie mogą być klientami AutoStore, więc widzimy duży potencjał w tej relacji - powiedział Lier.

AutoStore to największa spółka, która zadebiutowała w Norwegii od czasu debiutu Statoil w 2001 r., obecnie znanego jako Equinor, który w momencie debiutu giełdowego został wyceniony na 151 mld koron norweskich.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?