Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku w Chinach i innych dużych gospodarkach w Europie i Azji znacząco wzrósł popyt na gaz. Globalne wykorzystanie LNG osiąga rekordowy poziom każdego roku od 2015 r., a duża część tego globalnego apetytu została zaspokojona przez stale rosnący eksport LNG z USA, który od 2016 r. osiąga nowe rekordy. Ponadto ten trend ma być kontynuowany w 2022 r.
Amerykańska agencja ds. energii (EIA) przewiduje, że eksport LNG osiągnie 11,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) w 2022 r. Stanowiłoby to około 22 proc. przewidywanego światowego zapotrzebowania w przyszłym roku. Według analityków Goldman Sachs USA zdystansują pod względem eksportu LNG Australię i Katar, obecnie dwóch największych eksporterów. Według prognoz USA zostaną liderem eksportu LNG co najmniej do 2025 r. dos
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.