Największą ofertą publiczną przeprowadzoną w USA w 2021 r. było IPO spółki Rivian Automotive, producenta pojazdów elektrycznych. Zebrał on z rynku 13,7 mld USD. Na drugim miejscu znalazła się chińska firma Didi Chuxing (odpowiednik Ubera), która uzyskała w lipcu w wyniku oferty 4,4 mld USD. Na początku grudnia, po naciskach chińskich regulatorów, ogłosiła jednak, że przeprowadzi delisting z giełdy NYSE. Trzecie miejsce zajęła firma Globalfoundries, która uzyskała 2,9 mld USD, a czwarte portal randkowy Bumble, który sprzedał akcje za 2,5 mld USD. Piąta pozycja przypadła Robinhood Markets, czyli operatorowi popularnej aplikacji tradingowej. Zebrał on 2,3 mld USD.

606 spośród tegorocznych ofert publicznych na giełdach w USA było przeprowadzonych przez SPAC, czyli tzw. spółki specjalnego przeznaczenia, zakładane po to, by zebrać od inwestorów pieniądze na potencjalne przejęcia. Boom na oferty SPAC wyraźnie już osłabł w porównaniu z pierwszym kwartałem, ale tego typu spółki wciąż przeprowadzają oferty w USA. Od końca września weszło ich na giełdy amerykańskie 125.

– Myślę, że w 2022 r. zobaczymy duży spadek liczby ofert SPAC. Rynek powróci do normalności, a inwestorzy będą ponownie oceniać szanse sukcesu poszczególnych spółek tego typu – uważa Greg Martin,dyrektor zarządzający w firmie Rainmaker Securities.

Według danych PwC spośród 60 spółek, które przeprowadziły w 2021 r. duże (warte co najmniej 25 mln USD) oferty publiczne, 30 stanowiły spółki chińskie. Od października nie doszło już jednak w USD do żadnej oferty spółki z Państwa Środka. Zapowiada się, że 2022 r. będzie pod tym względem kiepski, do czego przyczyniają się działania regulatorów. HK