Mniej z nas chce oszczędzać na świętach

W tym roku cięcie wydatków świątecznych ma w planach co drugi konsument, choć przed rokiem było to aż trzech na czterech. Dla handlu trudno o lepsze informacje. W niektórych branżach sam grudzień przynosi obroty takie jak standardowy kwartał.

Publikacja: 18.12.2024 06:00

Mniej z nas chce oszczędzać na świętach

Foto: AFP

Nastroje konsumentów jednak się poprawiły, co może wskazywać na dobry sezon zakupowy dla handlu – wynika z badania UCE Research i Grupy Offerista.

Mniej chce oszczędzać

49,4 proc. mieszkańców kraju zamierza w tym roku bardziej niż w zeszłym oszczędzać na świątecznych wydatkach, np. zakupach, prezentach czy wyjazdach. 39,6 proc. jest przeciwnego zdania. Rok temu proporcje były odwrotne – o oszczędzaniu mówiło 73,2 proc., zaś wydawać planowało 18 proc.

– Polacy widzą, że inflacja znowu idzie w górę. Choć jej wskaźnik jest wyraźnie mniejszy niż rok temu, to mimo wszystko w społeczeństwie wciąż czuć ducha oszczędności – mówi Robert Biegaj z Grupy Offerista. – Nie wszystkich jednakowo dotyka inflacja. Są przecież grupy społeczne, które to mniej odczuwają, tj. zauważają te zjawiska, ale na zasadzie, że właściwie nic wielkiego się nie dzieje. Są to z reguły osoby, które najwięcej zarabiają, mieszkają też w największych miastach itd. – dodaje Biegaj.

Respondenci wskazali też, na czym głównie zamierzają w tym roku oszczędzać. Zdecydowanie najwięcej wskazań ma odpowiedź „na wszystkim po trochu”, która zebrała 44,3 proc. wskazań. Na kolejnych pozycjach w tym rankingu oszczędzania widzimy napoje alkoholowe (z wynikiem 37 proc.), ozdoby świąteczne (34,8 proc.). Z kolei na artykuły spożywcze wskazało 29,2 proc., a na wyjazdy świąteczne w tym kontekście zwróciło uwagę 26 proc.

44,3 %

olaków planujących ograniczanie wydatków świątecznych zamierza oszczędzać „na wszystkim po trochu”. To najpopularniejsza z udzielanych odpowiedzi.

Handel mimo takich zapowiedzi stanie na głowie, by konsumenci z zakupów nie zrezygnowali. Nawet jeśli niektóre kategorie produktów, jak masło czy czekolada, wykazują 20–30-proc. zwyżki cen.

– W okresie świątecznym obserwowane jest zwiększone zainteresowanie produktami z kategorii słodyczy czekoladowych, które są wykorzystywane do przygotowania domowych wypieków, są kupowane na prezent lub uprzyjemniają wspólne spędzanie wolnego czasu w gronie najbliższych – mówi Monika Borkowska, kierowniczka marki w firmie Wedel. – Zauważalne jest, że świąteczna atmosfera sprzyja większej elastyczności zakupowej. Stąd, jak co roku w święta, spodziewać się można kolejnych zwyżek sprzedaży. To pokazuje, że Polacy chętnie sięgają po słodycze jako sposób na budowanie wyjątkowej atmosfery świąt i dzielenie się radością z bliskimi – dodaje.

Czytaj więcej

Wydatki świąteczne wciąż rosną, choć wolniej

Święta dadzą zarobić

Z badania ASM SFA wynika, że zestaw najpopularniejszych produktów świątecznych jest droższy niż przed rokiem o 4,6 proc. Choć to poziom zbliżony do ogólnego wskaźnika inflacji, to i tak konsumenci przy kasach wyraźnie widzą coraz wyższe sumy na paragonach. Sok pomarańczowy podrożał o 43 proc., a za czekoladę mleczną trzeba zapłacić 22 proc. więcej. O kilkanaście procent zdrożały niektóre przyprawy, jak cynamon.

– To kolejny wzrost w ostatnich latach, ale już nie tak dotkliwy jak przed rokiem, gdy zestaw przeanalizowanych przez nas świątecznych produktów był droższy o 13 proc. niż w 2022 r. Obecne ceny są konsekwencją wielu czynników, w tym napiętej sytuacji geopolitycznej, zmian na rynkach surowców oraz wzrostu kosztów produkcji i transportu – komentuje Kamil Kruk, dyrektor w ASM SFA.

Nie bez powodu przygotowania do świąt pochłaniają w sumie w Polsce ponad 20 mld zł. Dla handlu jest to zdecydowanie najważniejszy okres w roku, a w niektórych branżach sam grudzień przynosi obroty takie jak standardowy kwartał.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski