"Na podstawie naszych szacunków możemy stwierdzić, że w ramach całej gospodarki wartość dodana w okresie IV kw. 2022 r. - I kw. 2023 r. będzie niższa o 1,5% w porównaniu do scenariusza bez wystąpienia 'szoku gazowego'. Z uwagi na genezę wstrząsu i powiązania handlowe pomiędzy Polską i Niemcami, szok ten będzie skoncentrowany w przetwórstwie przemysłowym. Oczekujemy, że wartość dodana w przetwórstwie obniży się w tym okresie o 3,5%. Szacujemy, że 'szok gazowy' obniży średnioroczną dynamikę PKB w Polsce o 0,4 pkt proc. w 2022 r. i o 0,3 pkt proc. w 2023 r." - czytamy w Tygodniku ekonomicznym banku "Jaki będzie wpływ niemieckiego 'szoku gazowego' na polską gospodarkę?".
"Szok gazowy" może przyczynić się do wystąpienia recesji w Niemczech, a ryzyko zakłóceń w dostawach jest skoncentrowane w okresie IV kw. 2022 r. - II kw. 2023 r., podał bank.
Credit Agricole wskazuje, że niemiecki szok gazowy przyczyniłby się do znaczącego spadku produkcji w Polsce w ramach kategorii takich, jak "produkcja metali" (o 7,9%), "górnictwo surowców nieenergetycznych" (o 5,2%), "produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych" (4,5%), "działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie" (3,3%) oraz "produkcja papieru i wyrobów z papieru" (3,2%).
"Wpływ zakłóceń w dostawach gazu w Niemczech został częściowo uwzględniony naszym zrewidowanym scenariuszu makroekonomicznym. Niemniej jednak rzeczywista skala spadku aktywności w Niemczech jest obecnie trudna do oszacowania i zależy od wielu czynników, a tym samym 'szok gazowy' stanowi ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w br. (4,1% r/r) i 2023 r. (3,3%)" - podsumował bank.