Z wyliczeń organizacji Polski Przemysł Spirytusowy wynika, że w pierwszym kwartale 2009 r. łączna sprzedaż wyrobów spirytusowych (75 proc. przypada na czystą wódkę) wyniosła 21,1 mln litrów w przeliczeniu na 100-procentowy alkohol. Była też o ponad 28 proc. niższa niż przed rokiem.
Z pierwszego kwartału 2009 r. nie są także zadowoleni producenci piwa.
Z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą" od producentów wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku sprzedaż piwa w Polsce mogła być nawet o jedną dziesiątą niższa niż przed rokiem. W przeciwieństwie do wódki na dotychczasowe wyhamowanie popytu na piwo niewielki wpływ miała podwyżka cen.
[link=http://www.rp.pl/artykul/5,310355_Alkoholowa_zadyszka.html]Czytaj cały artykuł w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" » [/link]