Nie uda się domknąć przyszłorocznego budżetu bez podwyżek podatków – uważa Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP a obecnie partner firmy doradczej Ernst & Young.
– Na pewno wzrosną podatki akcyzowe, bo to już dzisiaj czuje się w powietrzu. Natomiast czy uda się pospinać budżet bez podniesienia innych podatków? Tego nie wiem, ale suma podatków, które zapłacimy w przyszłym roku, i opłat różnego rodzaju – danin, które pobiera od nas państwo – na pewno wzrośnie – przekonywał na antenie TVN CNBC.
8 września Rada Ministrów ma przyjąć wstępny projekt budżetu na 2010 r. Do tej pory Ministerstwo Finansów szacowało przyszłoroczny wzrost gospodarczy dość ostrożnie – na 0,5 proc. PKB. Przy takim założeniu większość ekonomistów spodziewała się dość wysokiego (rzędu 5–6 proc. PKB) deficytu sektora finansów publicznych na koniec 2010 roku. Dlatego rynek z zaskoczeniem przyjął obietnicę premiera Donalda Tuska dotyczącą niepodwyższania podatków, złożoną kilka tygodni temu. Szef rządu wyjaśniał wówczas, że obliczenia resortu finansów wskazują, iż zwiększanie obciążeń nie będzie konieczne.
Tyle tylko, że Donald Tusk nie wyjaśnił wówczas, o jakie podatki mu chodzi. Wcześniej rynek spekulował o powrocie składki rentowej do poziomu 10 proc. (z obecnych 6 proc.). Ale to akcyza wciąż pozostaje najbardziej elastycznym narzędziem w rękach MF – zmiana wielu stawek nie wymaga bowiem nowelizacji ustaw.
W tym roku fiskus ma zarobić na tej taksie 58,1 mld zł. Dzięki zwiększonym zakupom papierosów przed podwyżką taksy łączne wpływy z akcyzy na koniec lipca przekroczyły 30,1 mld zł (51,8 proc. rocznego planu). Zaawansowanie w przypadku innych kategorii podatków (PIT, CIT, VAT) pozostawało poniżej 50 proc. planu.