Niektóre kryzysowe rozwiązania będą na dłużej

Minister pracy Jolanta Fedak podpisała rozporządzenia niezbędne do uruchomienia pomocy dla firm w ramach pakietu antykryzysowego. Resort pracy przygotował też dla nich specjalną „instrukcję obsługi”

Aktualizacja: 25.08.2009 10:09 Publikacja: 25.08.2009 09:06

Jolanta Fedak zapowiada, że będzie od razu usuwać ewentualne bariery w korzystaniu z pomocy.

Jolanta Fedak zapowiada, że będzie od razu usuwać ewentualne bariery w korzystaniu z pomocy.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Fir­my w cià­gu naj­bli˝­szych dni mo­gà za­czàç ko­rzy­staç z usta­wy o ?a­go­dze­niu skut­ków kry­zy­su eko­no­micz­ne­go dla pra­cow­ni­ków i przed­si´­bior­ców. Usta­wa we­sz?a w ˝y­cie w so­bo­t´, ale trze­ba by­?o wy­daç do niej jesz­cze ak­ty praw­ne. Rzàd po­zy­ska? te˝ zgo­d´ na po­moc pu­blicz­nà od Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej, co zwy­kle trwa wie­le mie­si´­cy. Dzi´­ki te­mu usta­wa ma za­po­biec je­sien­ne­mu wzro­sto­wi bez­ro­bo­cia lub przy­naj­mniej go z?a­go­dziç. – Wie­le bran˝ pra­cu­je dzie­wi´ç mie­si´­cy. Dla­te­go je­sie­nià bez­ro­bo­cie wzra­sta nie­za­le˝­nie od spo­wol­nie­nia go­spo­dar­cze­go ob­ser­wo­wa­ne­go obec­nie – pod­kre­Êla mi­ni­ster pra­cy Jo­lan­ta Fe­dak. Do­da­je, ˝e do ko?­ca ro­ku bez­ro­bo­cie mo­˝e wzro­snàç do 12,5 z 10,8 proc. (z ko?­ca lip­ca).

[srodtytul]1,5 mld zł na przestoje[/srodtytul]

Ustawa przewiduje 1,5 mld zł pomocy dla firm, które popadły w kłopoty z powodu kryzysu, ale nie są zagrożone bankructwem. Pieniądze (pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) będą przeznaczone na dofinansowanie pensji w czasie przestojów (do wysokości zasiłku dla bezrobotnych) oraz szkolenie pracowników.

– Zależy mi zwłaszcza na tym, by popularne stały się szkolenia i studia podyplomowe, bo nawet gdyby zakład pracy jednak zbankrutował, nowe umiejętności znacznie poprawią sytuację zwalnianych osób na rynku pracy – mówi „Parkietowi” Fedak.

Pomoc kierowana będzie wyłącznie do firm, których obroty spadły o przynajmniej 25 proc. w ciągu trzech miesięcy po sierpniu 2008 r. Z elastyczniejszych form zatrudnienia skorzystać będą mogli wszyscy. Firmy w pierwszej kolejności liczą na możliwość wydłużania okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy, wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy oraz zatrudnianie pracowników na podstawie umów okresowych do dwóch lat.

– Pakiet nie rozwiązuje wszystkich kryzysowych problemów firm i pracowników, ale dobrze, że powstał – ocenia Henryka Bochniarz, szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Z kolei Jan Guz z OPZZ podobnie jak sama Fedak obawia się, że uzyskaniu pomocy będzie towarzyszyć zbyt wiele formalności.

– Staraliśmy się ściąć biurokratyczne bariery, ile się dało. Jeśli gdzieś jednak będą przeszkadzać w skorzystaniu z pomocy, od razu zmienimy przepisy – mówi Fedak. Dodaje, że jej resort opublikował „instrukcję obsługi” ustawy dla firm.

[srodtytul]Nie tylko na kryzys?[/srodtytul]

Przepisy nowej ustawy mają obowiązywać do 2011 r. – Wiele z nich jest bardzo nowoczesnych, zwłaszcza jeśli chodzi o polskie warunki. Jeśli okażą się korzystne, przynajmniej część może trafić na stałe do kodeksu pracy – mówi Jolanta Fedak.

Zastrzega jednak, że rząd ani posłowie nie podejmą takiej decyzji samodzielnie, lecz razem z partnerami społecznymi. A wdrażanie w życie ustawy będzie stale monitorowane nie tylko przez inspekcję pracy, ale też specjalny zespół ekspertów. – W tym tygodniu wystąpię do związków zawodowych, przedsiębiorców oraz resortów o wytypowanie członków tego zespołu – zapowiada minister pracy. Chce w ten sposób uspokoić związkowców, którzy uważają, że nowe przepisy będą nadużywane przez firmy.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe