Brak obniżki stóp procentowych nie był zaskoczeniem

Niespodzianką okazał się za to protest Rady Polityki Pieniężnej wobec projektu rządowego rozporządzenia w sprawie euro

Publikacja: 27.08.2009 09:07

Brak obniżki stóp procentowych nie był zaskoczeniem

Foto: GG Parkiet

Poszło o projekt rozporządzenia w sprawie powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do spraw Euro. Rada przyjęła w tej sprawie specjalne stanowisko. Według RPP najnowsza wersja ministerialnego projektu „w niedostatecznym stopniu uwzględnia rolę NBP w procesie przystępowania Polski do strefy euro”.

[srodtytul]Tylko rola doradcza?[/srodtytul]

– Chodzi o rzecz niebagatelną. O instytucjonalną architekturę wdrażania euro w naszym kraju. Nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której Narodowy Bank Polski nie zajmowałby właściwej pozycji w tej strukturze – powiedział „Parkietowi” Sławomir Skrzypek, prezes NBP. – RPP zdecydowała się na publiczne zabranie głosu w trosce o odpowiedni finał prac nad rozporządzeniem.

Z nieoficjalnych informacji z Ministerstwa Finansów wynika, że resort proponował bankowi centralnemu stanowisko wiceprzewodniczącego komitetu koordynacyjnego i zespołów roboczych, które będą się zajmować przygotowaniami do wprowadzenia euro.

Problem w tym, że – jak wynika z oświadczenia RPP – resort przygotował dwa projekty rozporządzeń. – Majowa propozycja po dokończeniu uzgodnień mogła być całkowicie satysfakcjonująca. W nowym projekcie znaczenie NBP zostało sprowadzone do roli doradczej – wyjaśnił Sławomir Skrzypek.

[srodtytul]Nastawienie wciąż łagodne[/srodtytul]

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła na zakończonym wczoraj posiedzeniu stóp procentowych. Podstawowa stopa – siedmiodniowych operacji otwartego rynku – od czerwca wynosi 3,5 proc. wobec inflacji na poziomie 3,6 proc.

Czy w tym roku jest szansa na przynajmniej jedną obniżkę stóp? „Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu” – napisano w komunikacie po posiedzeniu. Rynek interpretuje to jako nieoficjalne łagodne nastawienie w polityce pieniężnej. To zaś oznacza, że obniżki stóp są wciąż możliwe.

[srodtytul]Czekają na PKB i projekcję[/srodtytul]

– Większość członków RPP deklarowała, że z ewentualnymi dalszymi obniżkami stóp chce zaczekać do publikacji nowej projekcji inflacji i PKB. Członkowie rady chcą również mieć dokładne informacje o tempie i strukturze wzrostu gospodarczego w II kwartale, które poznamy jutro – tak brak obniżki na zakończonym wczoraj posiedzeniu wyjaśnił Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK. Jego zdaniem do cięcia stóp dojdzie we wrześniu lub w październiku.

Podobnego zdania jest Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku Polska. Bierze jednak pod uwagę również scenariusz braku obniżek stóp. – Ostatnie dane, o sprzedaży detalicznej i inflacji, to kolejny oręż w rękach „jastrzębi” w RPP. Jeśli raport o inflacji, który zostanie opublikowany w październiku, nie przyniesie dużego zaskoczenia, obniżek stóp w Polsce już nie będzie – skomentował Wiśniewski.

[srodtytul]Osłabienie złotego[/srodtytul]

Perspektywa dalszych obniżek stóp miała wczoraj negatywny wpływ na notowania złotego. Według Bloomberga nasza waluta straciła w krótkim czasie ponad 1 proc. w stosunku do euro. Kurs wyraźnie przekroczył 4,11 zł za euro

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe