Posłowie chcą ułatwić korzystanie z czasowników

Zniesienie zakazu korzystania z pracowników tymczasowych przez pół roku od przeprowadzenia zwolnień grupowych, wydłużenie z roku do półtora roku okresu skierowania czasownika do jednego pracodawcy (w kolejnych trzech latach) – to zmiany, o jakie latami apelowali przedsiębiorcy.

Publikacja: 27.08.2009 09:24

Teraz mogą wejść w życie jeszcze w 2009 roku. Zdobyły już wstępne poparcie posłów.

Prace nad projektem złożonym przez komisję „Przyjazne państwo” zakończyła właśnie Sejmowa Podkomisja ds. Rynku Pracy działająca w ramach Komisji Polityki Społecznej.

O zmiany od lat apelowali pracodawcy i agencje pracy tymczasowej, ale sprzeciwiały się im związki zawodowe. I znajdowały w blokowaniu nowelizacji poparcie i rządu, i parlamentu. Tym razem było inaczej, czego przyczyn można szukać głównie w kłopotach firm i wzroście bezrobocia. Dlatego to wyjątkowo dobry czas na zmiany.

– Przedsiębiorcy, którym uda się uzyskać nowe zlecenia, będą mogli zatrudnić do ich realizacji pracowników w bardziej elastyczny sposób. A dla bezrobotnych będzie więcej miejsc pracy, choć nie w pełnym wymiarze – mówi Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Nowe miejsca pracy, nawet tymczasowe, mogą okazać się pod koniec roku bardzo potrzebne. – Bezrobocie może w tym roku wzrosnąć do 12,5 proc. – przyznaje minister pracy Jolanta Fedak. Na koniec lipca stopa bezrobocia wynosiła 10,8 proc. i mimo prac sezonowych była wyższa niż w czerwcu.

Pewnie dlatego resort pracy w czasie prac podkomisji nie tylko pozytywnie ocenił rozwiązania zaproponowane w nowelizacji, ale wręcz wystąpił o złagodzenie jednego z przepisów. Chodzi o zaproponowane przez posłów wydłużenie do sześciu z trzech miesięcy zakazu zatrudniania czasownika na stanowisku, które należało wcześniej do pracownika etatowego. Przedstawiciele ministerstwa uznali, że zapis taki utrudni życie pracodawcom i wcale nie zwiększy bezpieczeństwa pracowników. A na dodatek jest niezgodny z przyjętą niespełna rok temu unijną dyrektywą w sprawie pracy tymczasowej.

Nowela ustawy ma ułatwić życie także agencjom pracy. Zamiast wydawać świadectwa pracy za każde skierowanie pracownika do firmy, nawet kilkudniowe, będą mogły wystawiać zbiorcze raz na rok.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe