Minister skarbu zostaje, choć stocznie nadal polskie

Premier Donald Tusk nie zdymisjonował wczoraj ministra skarbu Aleksandra Grada.

Publikacja: 09.09.2009 08:27

O decyzji poinformował po posiedzeniu rządu. O możliwości pozbawienia Grada stanowiska premier Tusk mówił, gdy resortowi skarbu nie udało się do końca sierpnia sfinalizować sprzedaży majątku upadłych stoczni w Szczecinie i Gdyni.

Szef rządu tłumaczył, że sprzedaż stoczni była zadaniem niewykonalnym, i przeprosił opinię publiczną za zapowiedzi zdymisjonowania szefa MSP. Głównym zadaniem dla Grada będzie zrealizowanie planowanych w przyszłym roku 25 mld zł przychodów z prywatyzacji.

Minister Grad miał wczoraj udany dzień, bo na rękę poszła mu też Komisja Europejska, dając resortowi skarbu dodatkowy czas na sprzedaż majątku. Jak wynika z naszych informacji, ministerstwo skarbu wnioskowało o czas do końca roku.

Wczoraj rozpoczęło się Forum Inwestycyjne w Tarnowie będące częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy. – Na pierwszy rzut oka wydaje się, że między forum a prywatyzacją nie ma bezpośredniego związku – mówił na konferencji otwierającej Forum Inwestycyjne w Tarnowie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. – Ale prywatyzacja w czasach kryzysu to nie tylko procedura wyłaniania inwestorów, ale również aktywne ich poszukiwanie, przekonywanie, że warto ulokować pieniądze w regionach.

Ujawnił, że na przełomie września i października ma być znana krótka lista inwestorów dla trzech spółek: Ciechu, Azotów Tarnów i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Inwestor, który kupi akcje od Skarbu Państwa i Nafty Polskiej, ma być wyłoniony w październiku.

Jak wskazywał wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, fakt, że forum odbywa się w Tarnowie, a nie w Warszawie, podkreśla wagę ośrodka. – Krynickie forum składa się nie tylko z plenarnych spotkań w ramach forum ekonomicznego. W Tarnowie mówimy o inwestycjach, a na forum regionów będziemy mówić o tym, jak mają one konkurencyjnie rozwiązywać swoje problemy. Wartością jest to, że mamy tu mało wystąpień dla wszystkich o wszystkim. Program zbudowany jest wokół tematycznych paneli, tu spotykają się ludzie, którzy chcą rzeczywiście porozmawiać o prywatyzacji, rynkach finansowych i bezpieczeństwie energetycznym – mówił Ciepiela. – Nowością jest możliwość zaprezentowania swoich ofert inwestycyjnych zarówno przez samorządy, jak i firmy.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe