Grecja i Polska największymi beneficjentami UE w 2008

Grecja i Polska były w ubiegłym roku największymi beneficjentami budżetu Unii Europejskiej, Niemcy zaś były krajem, który wpłacił najwięcej do unijnej kasy - wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską

Publikacja: 22.09.2009 14:19

Polska otrzymała 4,4 miliarda euro netto. Otrzymane 4,441 mld euro stanowi 1,27 proc. polskiego PKB w 2008 roku. Dla porównania w budżecie2007, pozycja netto Polski wynosiła 5,135 mld euro, a w 2006 r. 2,997 mld euro (co wówczas stanowiło 1,16 proc. PKB).

Grecja otrzymała zaś 6,3 miliarda euro więcej niż kwota wpłacona przez ten kraj do unijnego budżetu na programy pomocowe dla rolnictwa oraz projekty takie jak budowa autostrad lub ochrona środowiska.

Raport KE potwierdził, że Niemcy są krajem dokonującym największych wpłat do budżetu UE. W 2008 roku kraj ten wpłacił 8,8 miliarda euro netto.

Wśród krajów, które do unijnego budżetu wpłacają więcej pieniędzy niż otrzymują, znalazły się także Austria, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Holandia i Szwecja.

Beneficjentami netto były zaś Portugalia, Hiszpania i 12 innych krajów, w większości tych, które przystąpiły do UE w 2004 i 2007 roku.

Około 40 procent ubiegłorocznego budżetu Unii, który wyniósł 116,5 miliarda euro, zostało przeznaczonych na tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój infrastruktury oraz zwiększanie gospodarczej konkurencyjności. Na dopłaty dla rolników przekazano zaś 37 procent wydatków UE.

W przyszłym roku UE rozpocznie negocjacje w sprawie zrestrukturyzowania swojego budżetu. Podczas negocjacji Wielka Brytania i Szwecja będą ubiegały się o zmniejszenie dopłat dla rolników, Francja zaś będzie opowiadała się za ich utrzymaniem.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe