Inflacja znów wzrosła zgodnie z prognozami

Droższa żywność i paliwa przyspieszają ogólne tempo wzrostu cen. Ale inflacja bazowa wynosi niewiele ponad 1 proc. RPP nie podniesie więc stóp procentowych

Publikacja: 16.11.2010 06:40

Inflacja znów wzrosła zgodnie z prognozami

Foto: GG Parkiet

W październiku inflacja wyniosła 2,8 proc. Wskaźnik okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków. Część obserwatorów rynku spodziewała się jednak, że tempo wzrostu cen może być jeszcze szybsze. Na przykład analitycy Ministerstwa Finansów przewidywali, że inflacja wyniesie 2,9 proc.

[srodtytul]Żywność i mieszkania[/srodtytul]

Jeszcze w sierpniu roczna inflacja wynosiła 2 proc. We wrześniu podskoczyła do 2,5 proc., czyli do poziomu celu Rady Polityki Pieniężnej. Ten wzrost nasilił oczekiwania podwyżki stóp procentowych. Na październikowym posiedzeniu RPP nie zmieniła jednak stóp. Zdaniem ekonomistów wczorajsze dane nie zmieniają perspektyw polityki pieniężnej. W listopadzie nie należy się raczej spodziewać podwyżki stóp procentowych.

Październikowe przyśpieszenie inflacji było związane przede wszystkim z podwyżkami cen żywności. Tylko w ubiegłym miesiącu pieczywo podrożało o 2,3 proc. Ogółem ceny żywności poszły w górę o 1,1 proc.W skali roku najbardziej wzrosły ceny paliw – o 9,5 proc. W wypadku żywności i napojów bezalkoholowych mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 4,8 proc.

„Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 5,3 proc.) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 3,5 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,14 pkt proc. i o 0,89 pkt proc.” – napisał w komunikacie GUS.

W porównaniu z październikiem ubiegłego roku o 3 proc. niższe były ceny odzieży i obuwia. Urząd statystyczny zaznaczył jednak, że wprowadzanie na rynek nowej kolekcji sezonowej spowodowało podwyżki w skali miesiąca. Buty podrożały w ubiegłym miesiącu o 3,3 proc., a ubrania o 1 proc.

[srodtytul]Nadal niska inflacja bazowa[/srodtytul]

– Inflacja bazowa jest nadal niska. Szacujemy ją w październiku na 1,1 proc., o 0,1 pkt proc. poniżej wyniku z września – skomentował Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego. Powód? Obniżka cen Internetu w Telekomunikacji Polskiej.

Prezes NBP Marek Belka powiedział wczoraj w Wiedniu, że lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego Polski mogą wymagać zaostrzenia polityki pieniężnej. – Rośnie ryzyko, że presja inflacyjna, choć obecnie na niskim poziomie, to w średniej perspektywie nieco wzrośnie – stwierdził szef banku centralnego. Zaznaczył, że jeśli utrzyma się wysoki napływ kapitału na wschodzące rynki, to może to ograniczyć skalę podwyżek stóp procentowych.Od czerwca ubiegłego roku główna stopa NBP wynosi 3,5 proc. To najniższy poziom w historii.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów