Opublikowana przez Narodowy Bank Polski kolejna, cokwartalna informacja o sytuacji przedsiębiorstw wskazuje, że w pierwszych miesiącach tego roku nadal, choć w umiarkowanym tempie, malały ich wpływy ze sprzedaży oraz zyski z działalności podstawowej. Spadki zysków nie były jednak tak silne jak pod koniec 2012 r., a w przypadku niektórych kategorii finansowych nastąpiła nawet poprawa w ujęciu kwartalnym. Analitycy NBP zastrzegają przy tym, że trudno na razie ocenić, czy była to chwilowa korekta, czy też odwrócenie tendencji spadkowych.

Tak jak w poprzednich kwartałach, spadek przychodów wynikał z malejących wpływów ze sprzedaży krajowej. Wpływy ze sprzedaży zagranicznej nadal rosły, a ich dynamika nawet przyspieszyła. Sytuacja eksporterów jest ciągle wyraźnie lepsza niż pozostałych przedsiębiorstw. Przychody z eksportu wzrosły o 7,6 proc. wobec ubiegłego roku.

W całym sektorze przedsiębiorstw zatrudnienie spadło silniej niż w IV kwartale 2012 r., ale tempo wzrostu płac pozostało na niewielkim plusie. Przedsiębiorstwa redukowały inne koszty - większość ich głównych składowych zmniejszyła się w ujęciu nominalnym. Odnotowano wzrost popytu na kredyt bankowy, w tym długoterminowy. Na bezpiecznym poziomie utrzymała się skala zadłużenia oraz płynność przedsiębiorstw.

W I kwartale malały nadal nakłady na inwestycje, choć spadek był znacznie słabszy niż w IV kw. 2012 r. Zwiększyła się też wartość kosztorysowa inwestycji nowo rozpoczętych, co może wskazywać na możliwość zwiększania inwestycji w najbliższych kwartałach.