Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wynosiła w lutym 3422 zł brutto, czyli o 4,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Ankietowani przez „Parkiet” analitycy spodziewali się?wzrostu o blisko 5 proc. Po uwzględnieniu inflacji przeciętne wynagrodzenie okazało się o 0,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Minimalnie lepsze od oczekiwań okazały się dane o zatrudnieniu. W firmach zatrudniających co najmniej dziesięć osób pracowało w lutym 5,5 mln osób. W porównaniu z lutym ub.r. liczba etatów zwiększyła się o 4,1 proc.
[srodtytul]Stopy w górę czy bez zmian?[/srodtytul]
– Choć dane o płacach są nieco niższe niż spodziewał się rynek, to wciąż pokazują dobrą tendencję. Realnie fundusz płac jest wyższy o 4,6 proc. w skali roku – zwraca uwagę Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Niższe od prognoz dane o dynamice płac zostały odebrane przez rynek jako sygnał spadku prawdopodobieństwa szybkiej podwyżki stóp procentowych. Sytuacja na rynku pracy jest czynnikiem mającym wpływ na ocenę perspektyw inflacji najczęściej przywoływanym przez prezesa NBP?Marka Belkę. Rynek pracy jest ważny także dla innych członków RPP.