W stosunku do sytuacji sprzed roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 spośród 34 analizowanych przez GUS działach przemysłu, m.in. w produkcji mebli – o 26,5 proc., wyrobów z metali – o 16,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 16,2 proc. Największy spadek miał miejsce w wytwarzaniu urządzeń elektrycznych – o 11,9 proc.
W ocenie Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, dane dotyczące produkcji przemysłowej przemawiają za przerwą w podwyżkach stóp procentowych. – Inflacja w kolejnych miesiącach powinna się zacząć obniżać. Niepokojące dla RPP mogą być natomiast nowe dane NBP dotyczące inflacji bazowej – mówi Kurtek.
Roczna inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w kwietniu do 2,1 proc. z 2,0 proc. w marcu. W tym wypadku dane były zgodne z oczekiwaniami większości specjalistów. Oficjalny wskaźnik wzrostu cen?towarów i usług konsumpcyjnych wynosił w kwietniu 4,5 proc. Oznacza to, że w ponad połowie odpowiadają?za niego żywność i energia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu najważniejszego wskaźnika inflacji bazowej.
NBP?podaje cztery miary takiej inflacji. W kwietniu wszystkie wzrosły. Wszystkie były również poniżej oficjalnego wskaźnika inflacji.
GUS?podał w piątek dane na temat tempa wzrostu cen w przemyśle. W skali roku zwiększyły się one o 8,9 proc. Ankietowani przez nas ekonomiści spodziewali się wzrostu o 8,6 proc. Kwiecień był pierwszym od pół roku miesiącem spadku inflacji producentów. W marcu wynosiła ona jeszcze 9,5 proc. (GUS zrewidował dane za poprzedni miesiąc; wstępnie informował, że ceny producentów urosły wówczas o 9,3 proc.).