Komitet skupiający 24 osoby działa od 1974 r. Jest forum doradczym dla Rady Gubernatorów obu instytucji w odniesieniu do najważniejszych tematów związanych z polityką rozwojową. Przygotowuje odbywające się co pół roku spotkania członków BŚ i MFW (najbliższe?zwołane jest na 21 kwietnia 2012 r.).
– To ogromny sukces polskiej reprezentacji w Waszyngtonie. Komitet, który de facto stanowi?kontynuację konferencji w Bretton Woods, to najważniejsze grono omawiające, w jaki sposób kierować pomoc rozwojową i szerzej rozumianą pomoc gospodarczą. Wybór Marka Belki dowodzi, że polska transformacja jest wysoko oceniana na świecie, podobnie zresztą jak kompetencje szefa NBP – mówi Sebastian Stolorz, doradca dyrektora wykonawczego Banku Światowego na region Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgizji, Polski, Serbii, Szwajcarii, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.
Nieoficjalnie pracownicy Banku Światowego i MFW przyznają, że nowe stanowisko?daje Belce szanse na zajęcie?czołowych stanowisk w organizacjach międzynarodowych. Szef komitetu zapraszany jest bowiem na obrady G20 skupiającej najważniejsze gospodarki świata, gdzie spotyka się z kluczowymi politykami globu.
Międzynarodowe aspiracje Marka Belki są zresztą powszechnie znane. Przed objęciem prezesury NBP był dyrektorem Departamentu Europejskiego MFW, wcześniej – sekretarzem wykonawczym Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy. W latach 2003–2004 pracował w podnoszącym się z wojennych zgliszcz Iraku, gdzie był dyrektorem ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych.
Poprzednim przewodniczącym Komitetu Rozwoju był Ahmed bin Mohammed al Khalifa, minister finansów Bahrajnu. Przed nim funkcję tę pełnił minister finansów Meksyku Agustin Carstens. Wybór odbywa się zazwyczaj co dwa lata.