Fundusze emerytalne są obecne na polskim rynku od ponad 13 lat. Przeciętna stopa zwrotu wyniosła w tym okresie ok. 200 proc.
– Największy wpływ na wyniki OFE ma portfel akcyjny i, w niektórych okresach, długoterminowe obligacje skarbowe. Ewolucja inwestycji OFE była pochodną dwóch czynników: tempa przyrostu aktywów i samej ich wielkości oraz rozwoju rynku kapitałowego – ocenia Michał Szymański, partner zarządzający Money Makers, wcześniej związany m.in. z Aviva OFE.
Coraz większy wybór
Akcje nigdy nie stanowiły dominującej pozycji w portfelach OFE, ale to właśnie one miały i mają największy wpływ na ich wyniki. Udział tych papierów i wybór spółek do portfela ma duże znaczenie. Giełdowy rynek od momentu rozpoczęcia działalności przez OFE w maju 1999 roku zmienił się diametralnie. Liczba notowanych spółek, a co za tym idzie możliwość wyboru dla zarządzających, zwiększyła się prawie dwukrotnie. W tym czasie kapitalizacja GPW wzrosła ze 123 do prawie 700 mld zł.
Marcin Petelski, wicedyrektor Departamentu Inwestycji i główny zarządzający portfelem akcji w Nordea PTE, podkreśla, że w krótkim terminie ceny akcji wahają się pod wpływem wielu nieistotnych czynników. Bo taka jest natura giełdy. – W długim okresie cena akcji zależy od tego, czy spółka generuje wartość dla akcjonariuszy i jak sprawnie to robi. To właśnie te spółki, które konsekwentnie budują wartość dla akcjonariuszy, dały największe zyski klientom funduszy – podkreśla.
Zarządzający zastrzegają, że dla klienta liczy się wynik całego portfela, niezależnie czy pojedyncze inwestycje okazały się najlepsze czy najgorsze. Wymieniają jednak spółki, które przyniosły im ponadprzeciętne zyski w okresie ich działalności.